Merkel: dopóki nie będzie trwałego rozejmu, nie będzie zniesienia sankcji wobec Rosji

Saakaszili odwiedził żołnierzy ukraińskich w pobliżu Mariupola
Saakaszili odwiedził żołnierzy ukraińskich w pobliżu Mariupola
Mikheil Saakashvili
Ukraińscy żołnierze i cywile znów giną częściej w DonbasieMikheil Saakashvili

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podzielają opinię, że we wschodniej Ukrainie nadal nie ma trwałego zawieszenia broni, a uzgodnienia polityczne z Mińska ciągle nie zostały zrealizowane. Chcą utrzymania sankcji wobec Rosji.

Merkel i Poroszenko spotkali się w poniedziałek w Berlinie.

Nie ma mowy o zniesieniu sankcji

- Niestety nadal nie mamy stałego zawieszenia broni, które jest warunkiem realizacji wszystkich pozostałych punktów porozumienia z Mińska - powiedziała Merkel przed rozmową z prezydentem Ukrainy. Jak zastrzegła, walki w Donbasie stały się mniej intensywne, co jest zjawiskiem pozytywnym.

- Uzgodnienia polityczne są nadal niezrealizowane - podkreśliła szefowa niemieckiego rządu. Merkel powiedziała, że obserwatorzy OBWE muszą uzyskać dostęp do wszystkich miejsc we wschodniej Ukrainie, także do obszarów położonych przy granicy z Rosją.

Merkel przypomniała, że sankcje wobec Rosji są powiązane z procesem wdrażania porozumień z Mińska. - Uważamy, że w interesie wszystkich byłaby realizacja Mińska, co stworzyłoby warunki do zniesienia sankcji - zauważyła. - Niestety jeszcze nie doszliśmy do tego - zastrzegła niemiecka kanclerz. Pod koniec zeszłego roku Unia Europejska przedłużyła restrykcje wobec Moskwy o kolejne sześć miesięcy.

Giną Ukraińcy

Poroszenko całkowicie zgodził się z krytyczną oceną przedstawioną przez Merkel. Mimo upływu czasu problem zapewnienia bezpieczeństwa w Donbasie nadal nie został rozwiązany - podkreślił. - Coraz częściej dochodzi do ostrzału, są ofiary wśród ludności cywilnej. W styczniu doszło do 1,2 tys. takich incydentów - wyliczał prezydent. Odpowiedzialnością obarczył oddziały rosyjskie i wspieranych przez Rosję separatystów. - Separatyści używają ciężkiej artylerii, która jest zakazana i powinna być wycofana - zaznaczył.

Poroszenko powiedział, że separatyści przetrzymują 140 osób, w tym dziennikarzy i ochotników. - Trzymani są w piwnicach, w fatalnych warunkach - mówił prezydent. - Na froncie nadal giną ludzie, zarówno żołnierze, jak i cywile. Rosja wykorzystuje konflikt do destabilizowania Ukrainy - dodał.

Poroszenko zapewnił, że podobnie jak Niemcy i Francja, traktuje porozumienia z Mińska jako fundament pokojowego rozwiązania konfliktu. Jego zdaniem sankcje wobec Rosji muszą pozostać w mocy do czasu, aż Moskwa i wspierani przez nią separatyści wypełnią porozumienie, a przede wszystkim wycofają swoje siły z Donbasu, i przywrócą Ukrainie kontrolę nad jej granicami. - Zniesienie sankcji w sytuacji, gdy agresja rosyjska przeciw Ukrainie trwa, byłoby zachętą dla agresora - ostrzegł.

Merkel zapewniła, że Niemcy i Francja będą wspierały ukraińską gospodarkę.

Porozumienie z Mińska zawarte zostało w połowie lutego 2015 roku w stolicy Białorusi w obecności m.in. Merkel i prezydenta Francji Francois Hollande'a. Przewiduje ono rozejm, wycofanie ciężkiego sprzętu wojskowego, odzyskanie przez Ukrainę kontroli nad własną granicą z Rosją, pomoc humanitarną dla ludności, a także przeprowadzenie zgodnie z prawem ukraińskim wyborów na terenach będących obecnie pod kontrolą separatystów. Kijów zobowiązał się do zapewnienia Donbasowi większej autonomii. Zapowiedziane zmiany w konstytucji mają umożliwić przyznanie specjalnego statusu samorządom w zajętych przez separatystów regionach. Ustalenia z Mińska miały być zrealizowane do końca 2015 roku.

Rozmowy o Donbasie prowadzone są w tzw. formacie normandzkim z udziałem przedstawicieli Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy.

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: