tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Polska zawiesza mały ruch graniczny z Rosją. Szybka reakcja Moskwy

Polska zawiesza mały ruch graniczny z Rosją. Szybka reakcja Moskwy
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Tak działa mały ruch graniczny z Kaliningradem. Materiał z 2013 roku

Od poniedziałku Polska zawiesza mały ruch graniczny, który obowiązuje na terytorium Polski, Rosji i Ukrainy. Na decyzję polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych od razu zareagowała Rosja, która również zawiesiła ułatwienia w przekraczaniu granicy dla obywateli polskich.

Od 4 lipca Polska tymczasowo wstrzyma działanie umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim oraz z Ukrainą. Decyzja, ogłoszona przez polskie MSZ, ma być związana z organizacją w Warszawie w dniach 8-9 lipca szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz mającymi odbyć się w Krakowie Światowymi Dniami Młodzieży w dniach 26-31 lipca.

"Powyższe zawieszenia nie naruszają prawa wyjazdu ze strefy przygranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. O terminie wznowienia stosowania powyższych przepisów, strona polska poinformuje odrębnie" - poinformowało MSZ.

Rosyjska odpowiedź

Oznacza to, że mieszkańcy 30-kilometrowej strefy przygranicznej Ukrainy oraz Obwodu Kaliningradzkiego nie będą mogli skorzystać z obowiązujących ułatwień i wjeżdżając do Polski będą musieli posiadać ważną wizę naszego kraju. Ułatwienia, nazywane małym ruchem przygranicznym, zostały ustanowione na mocy umów dwustronnych pomiędzy Polską, Rosją i Ukrainą.

Na decyzję Polski o zawieszeniu małego ruchu granicznego dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego zareagowała strona rosyjska. Jak poinformował na swojej stronie internetowej Konsulat Generalny Rosji w Gdańsku, "analogiczne ograniczenia są wprowadzane przez stronę rosyjską wobec obywateli Rzeczypospolitej Polskiej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje