Londyn i Warszawa jednym głosem o NATO

 
W sprawie przyszłości NATO mówiliśmy jednym głosemdefense.gov

Polska i Wielka Brytania mówią jednym językiem o tym, jaka ma być rola NATO w przyszłości, lecz różnią się w podejściu do wspólnej europejskiej polityki obronności i bezpieczeństwa - oznajmił w Londynie minister obrony RP Bogdan Klich.

W brytyjskiej stolicy minister Klich i szef MSZ Radosław Sikorski wzięli udział w pierwszym w historii stosunków dyplomatycznych obu państw spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych obydwu krajów. Stronę brytyjską reprezentowali ministrowie: spraw zagranicznych - William Hague i obrony - Liam Fox.

Różnice i podobieństwa

- Obecny rząd brytyjski jest rządem konserwatywnym, nastawionym z dystansem do wspólnej polityki obronności i bezpieczeństwa UE, podczas gdy rząd polski chce jej wzmocnienia - wskazał minister Klich.

- Gdy jednak w trakcie dyskusji rozłożyliśmy na czynniki pierwsze wyzwania stojące przed tą polityką, to okazało się, że w niektórych z nich nasze poglądy są podobne - dodał.

Głównym tematem czwartkowych konsultacji były zagadnienia bezpieczeństwa i obronności, m.in. przygotowania do listopadowego szczytu NATO w Lizbonie, sytuacja w Afganistanie, finansowanie wydatków na obronę, dwustronna współpraca wojskowa.

Współpracować z Rosją

Pytany o stosunek do ewentualnego udziału Rosji w programie tarczy antyrakietowej, minister Klich zaznaczył, że "Polska i Wielka Brytania są zgodne, iż obrona przeciwrakietowa powinna być jednym z obszarów współpracy NATO-Rosja, ale na obecnym etapie nie ma powodu, by integrować Rosję z nowo powstającym systemem natowskim". Wyjaśnił, że nowa koncepcja strategiczna NATO szczegółowo określi obszary współpracy z Rosją.

Wynikiem czwartkowych konsultacji polsko-brytyjskich jest wypracowanie nowych form współpracy. W najbliższym czasie zostanie powołany polsko-brytyjski zespół ekspercki z zadaniem określenia obszarów współpracy wojskowo-technicznej.

Uzgodniono też, że na poziomie eksperckim prowadzony będzie dialog polityczny na temat współpracy w dziedzinie obronności.

Szef brytyjskiego MSZ Hague przed spotkaniem z polskimi ministrami nazwał je "ważnym krokiem naprzód w dziedzinie rozwoju stosunków dwustronnych". Zauważył też, że polsko-brytyjskie konsultacje nie miały dotychczas takiej formuły.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: defense.gov