Letni obóz wraca na Utoyę. Pierwszy raz od zamachu Breivika

Na wyspie Utoya Anders Breivik zabił 69 osób Wikipedia

Ponad 1000 osób - więcej niż kiedykolwiek wcześniej - oczekuje się na letnim obozie organizowanym przez młodzieżówkę Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya. To pierwszy obóz na Utoi od ataku Andersa Breivika, który 22 lipca 2011 r. zabił w tym miejscu 69 osób.

- Zapowiadaliśmy już, że naszą odpowiedzią na atak będzie więcej otwartości i więcej demokracji. Fakt, że wracamy z letnim obozem na Utoyę, to część tej odpowiedzi - oświadczył szef młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy (AUF) Mani Hussaini. Obóz potrwa od 7 do 9 sierpnia. 36-letni obecnie Breivik odbywa karę 21 lat więzienia - najwyższą, jaka istnieje w Norwegii. 22 lipca 2011 r., po zdetonowaniu bomby w Oslo, Breivik udał się na pobliską wyspę Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób. Większość ofiar stanowili młodzi uczestnicy letniego obozu zorganizowanego przez rządzącą wtedy Norweską Partię Pracy. Breivik mówił, że dokonując zamachów, chce "zapobiec islamizacji Norwegii".

36-letni obecnie Breivik odbywa karę 21 lat więzienia - najwyższą, jaka istnieje w Norwegii. Regularnie skarży się na "nieludzkie" - jego zdaniem - warunki panujące w więzieniu. Twierdzi, że przedłużające się izolowanie go od innych osadzonych stanowi naruszenie praw człowieka. W połowie lipca media obiegła informacja, że Breivik został przyjęty na Uniwersytet w Oslo, gdzie będzie studiował politologię.

Ból wciąż żywy

Z badania, którego wyniki opublikowano w przeddzień czwartej rocznicy ataków, wynika, że z powodu traumy ponad połowa rodziców ofiar zamachów terrorystycznych nie jest w stanie normalnie pracować.

W badaniu brało udział 86 rodziców 69 osób zabitych na Utoyi. Dwie trzecie ankietowanych wykazuje oznaki poważnej traumy - ma problemy z koncentracją, kłopoty z pamięcią i ze snem. Podczas strzelaniny na wyspie w kontakcie telefonicznym lub SMS-owym ze swoimi dziećmi była co trzecia matka i jeden na czterech ojców biorących udział w badaniu. Dziesięć matek i dziewięciu ojców rozmawiało z dziećmi przez telefon tuż przed tym, jak Breivik je zastrzelił.

Aby uczcić czwartą rocznicę zamachów w Oslo otwarto Centrum 22 Lipca, poświęcone ofiarom ataków. - Centrum informacyjne ma upowszechniać wiedzę w celu ochrony przed nienawiścią, przemocą i terroryzmem - tłumaczyła premier Norwegii Erna Solberg.

Autor: kg/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Raporty: