Kto sieje panikę ws. grypy?
Już w grudniu niemiecki socjaldemokrata ostrzegał, że w sprawie świńskiej grypy rozbrzmiał "fałszywy alarm". Wolfgang Wodarg był tak przekonujący, że jego uwagami zajmie się Rada Europy.
Wodarg w grudniu wystosował petycję, w której wskazywał na "fałszywy alarm" dotyczący świńskiej grypy i twierdził, że "miliony zdrowych ludzi bez potrzeby narażono na skutki uboczne niedostatecznie przetestowanych szczepionek".
Teraz 26 stycznia z jego inicjatywy przed Radą Europy zostaną przesłuchani w tej sprawie przedstawiciele firm farmaceutycznych i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Deputowani zbadają kwestię ewentualnej presji, wywieranej przez przemysł farmaceutyczny, by nakłonić rządy do zakupu dużych ilości szczepionki przeciw świńskiej grypie.
Nie wiadomo jeszcze, czy posiedzenie to będzie prowadzone przy drzwiach zamkniętych.
Panika bez przyczyny
Wodarg podtrzymuje swoją opinię na temat szczepionek. W poniedziałek agencji dpa powiedział, że przemysł farmaceutyczny wyolbrzymił zagrożenie świńską grypą i wywierał presję na rządy w kwestii zakupu szczepionek.
W wywiadzie dla katarskiej Al Jazeery zaatakował "nieefektywną pracę" odpowiedzialnych za ochronę zdrowia instytucji. - Zrobili panikę z ptasią grypą i zrobili panikę ze świńską grypą - mówił Wodarg.
WHO i koncerny się bronią
Wywołana do tablicy WHO odpowiedziała Katarczykom, że Organizacja "poważnie traktuje swoją pracę" i chroni ją przed wpływami grup interesów, niemniej "wita każdy proces", który może poprawić jej pracę.
W odpowiedzi na oskarżenia Wodarga odezwał się również koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline, producent jednej ze szczepionek. Koncern nazwał uwagi niemieckiego polityka "pozbawionymi podstaw" i "wprowadzającymi w błąd".
mtom/igaKomentarze (0)
Pozostałe informacje
Papież o intrygach. "Namnożyły się domysły"
Pół wieku więzienia dla b. prezydenta Liberii
50 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione w Sierra Leone w latach 1991-2001. Taki wyrok usłyszał w środę b. prezydent Liberi... czytaj dalej »
Policjanci na procesie Breivika: Nie miał wspólnika
Anders Breivik nie miał wspólników podczas popełniania zbrodni w Oslo i na wyspie Utoya. Taką ocenę wydali śledczy zeznający w śro... czytaj dalej »
"Prezydent wywołał oburzenie". Media w USA po gafie Obamy
Wpadka prezydenta Baracka Obamy, który we wtorek powiedział o "polskim obozie śmierci" odbiła się szerokim echem w amery... czytaj dalej »
Kolejne wstrząsy wtórne we Włoszech
199 interwencji ws. "polskich obozów śmierci"
W ciągu ostatnich trzech lat polskie MSZ przeprowadziło 199 skutecznych interwencji ws. pojawiania się w mediach nieprawdziwych sf... czytaj dalej »
Japonia wydala ambasadora Syrii. Po masakrze w Huli
"Kompromitacja prezydenta i jego administracji"
"Wstyd Panie Obama!" - uważa @hannagrams. "Znam doskonale historię i losy naszego kraju i tą wypowiedzią Obamy jest... czytaj dalej »
Sąd Najwyższy: Assange'a można wydać Szwedom
Pierwsza książka Pierwszej Damy
Pierwsza książka Pierwszej Damy USA trafiła właśnie do księgarni. Michelle Obama pisze w niej m.in. o historii zakładania warzywn... czytaj dalej »






