Austria chce zostać wyłączona z unijnego programu relokacji uchodźców


Austria zapowiedziała we wtorek, że będzie ubiegała się o wyłączenie z unijnego programu relokacji 160 tysięcy uchodźców. Rząd w Wiedniu podkreśla, że przyjął około 90 tysięcy migrantów w szczytowym okresie kryzysu migracyjnego w 2015 roku.

- Obecnie sprawdzamy, czy możemy uzyskać wyłączenie (z programu) lub odroczenie (jego realizacji) - oświadczył kanclerz Christian Kern, zastrzegając, że będzie do tego dążył w ramach obowiązującego prawa.

- Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania - podkreślił. Jak dodał, rząd chce omówić tę sprawę z Komisją Europejską i w najbliższym czasie wystosuje do niej oficjalny list, który umożliwi rozpoczęcie rozmów.

Jak wycofać się z programu?

Kern zasugerował, że kraje, które dotąd nie przyjęły żadnych uchodźców (Polska, Węgry, Słowacja), mogłyby w przyszłości przyjąć uchodźców przebywających obecnie w Austrii.

W 2015 roku Austria przyjęła około 90 tysięcy migrantów, co odpowiada ponad 1 proc. jej ludności. Z tego powodu kraj został na rok wyłączony z programu relokacji, jednak okres ten już wygasł. Zgodnie z przydziałem Austria powinna przyjąć w tym roku blisko dwa tysiące uchodźców.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej powiedziała, że Austria przyjęła "wielu uchodźców" i dlatego uzyskała odroczenie, ale teraz "oczekiwane jest od niej wypełnienie zobowiązań w ramach relokacji". - Wycofanie się z programu byłoby możliwe tylko w sytuacji, gdyby jakiś kraj zaczął działać poza granicami prawa - zaznaczyła, dodając, że mogłoby się to wiązać z konsekwencjami.

Wygasa program relokacji

We wrześniu wygasa przyjęty w 2015 roku program relokacji, w którym kraje UE zobowiązały się do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat co najmniej 98 tysięcy uchodźców. Dla każdego kraju przypisano kwotę uchodźców, którzy mają zostać przyjęci.

Do tej pory relokowano jednak niespełna 15 tysięcy osób. Słowacja i Węgry zaskarżyły decyzje Komisji do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a polskie władze poparły tę skargę.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: