Król Saudów wyjechał z Francji. Zastanawiają się, czy jeszcze wróci

Król Salman zasiadł na saudyjskim tronie w styczniu 2015 rokuU.S. military or Department of Defense/public domain

Król Arabii Saudyjskiej Salman opuścił w niedzielę południe Francji i udał się do Maroka, przerywając tym samym swój trzytygodniowy urlop na francuskiej riwierze. Nie wiadomo, czy jest to zaplanowany wyjazd, czy odpowiedź na sprzeciw ponad 150 tys. mieszkańców, których oburzyły specjalne przywileje arabskiego władcy.

Źródło w Arabii Saudyjskiej poinformowało, że przyjazd króla Salmana do Maroka do część jego wakacyjnego harmonogramu i nie ma nic wspólnego z relacjami mediów, których przyciągnęła jego wizyta na Lazurowym Wybrzeżu - donosi Reuters.

Philippe Castanet, lokalny francuski urzędnik, poinformował, wraz z królem Francję opuściło połowa jego świty, liczącej tysiąc osób. Władca Arabii Saudyjskiej nie podał przyczyn wyjazdu. Nie wiadomo też, czy zamierza wrócić do Francji.

Zamknięta plaża w własną windą

Król Salman przyleciał do Nicei 25 lipca i przez trzy tygodnie miał odpoczywać w willi, w której w 1949 roku ślub wzięła amerykańska aktorka Rita Hayworth. Francuskie władze, specjalnie dla saudyjskiego przywódcy, zamknęły część swojej słynnej riwiery. Samej rezydencji przed plażowiczami strzegą francuscy policjanci.

Choć wakacje króla Salmana to dobrodziejstwo dla lokalnej gospodarki, to zamknięcie kilometrowego odcinka plaży wywołało ogromne oburzenie mieszkańców. Swój sprzeciw, podpisując się pod specjalną petycją, wyraziło dotychczas ponad 150 tys. ludzi. Złość niektórych spotęgowały także inne królewskie przywileje, tak jak wybudowanie windy, która kursuje pomiędzy plażą a okazałą willą.

Źródło w Arabii Saudyjskiej poinformowało, że wizyta króla Salmana we Francji została skoordynowana z francuskimi władzami. Wiadomo również, że król, o ile pozwoli na to jego grafik, chce w przyszłym roku odwiedzić pobliskie Cannes, gdzie co roku odbywa się słynny festiwal filmowy.

Reuters zwraca uwagę, że Francja zaczęła pielęgnować stosunki z Arabią Saudyjską i innymi krajami Zatoki Perskiej trzy lata temu ze względu na podobne stanowiska w sprawie irańskiego programu atomowego oraz konfliktów na Bliskim Wschodzie. Paryż zaczął też dostrzegać korzyści handlowe w zakresie umów dla spółek z sektora energetycznego i obronnego.

Francuska Riwiera należy do króla Arabii Saudyjskiej? Zobacz materiał "Faktów" TVN:

Autor: ToL\mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: U.S. military or Department of Defense/public domain