Kraje nordyckie razem i ostro o sąsiedzie. "Rosyjskie wojsko prowokuje nas"

Finlandia i Szwecja wezmą udział w ćwiczeniach NATO. Neutralne państwa już nie takie neutralne?
Finlandia i Szwecja wezmą udział w ćwiczeniach NATO. Neutralne państwa już nie takie neutralne?
Defence Forces Finland
Skandynawowie wspólnie przeciw RosjiDefence Forces Finland

Ministrowie obrony państw nordyckich wspólnie skrytykowali politykę zagraniczną Rosji i zapowiedzieli ściślejszą współpracę w celu równoważenia zagrożenia ze wschodu. - Rosyjskie wojsko prowokuje nas wzdłuż naszych granic - stwierdzili i nazwali działania Rosjan „największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa Europy”.

Wspólne oświadczenie wydali ministrowie obrony Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Zostało opublikowane na łamach szwedzkiego dziennika „Aftenposten”. Ministerstwo obrony Norwegii zapowiedziało przedruki we wszystkich ważnych gazetach w krajach nordyckich.

Zwarcie szeregów przeciw Rosji

Ministrowie stwierdzili, że ich państwa muszą wspólnie przygotować się na potencjalne kryzysy i incydenty inicjowane przez Rosję. Zadeklarowali wzmocnienie wspólnego potencjału obronnego i podkreślenie solidarności z państwami bałtyckimi. Ich celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa w regionie poprzez odstraszanie. - Przywództwo Rosji pokazało, że jest gotowe skutecznie używać środków militarnych do osiągania celów politycznych, nawet jeśli oznacza to pogwałcenia zasad prawa międzynarodowego - stwierdzili ministrowie. Zaznaczyli przy tym, że u granic ich państw i państw bałtyckich wzrasta aktywność rosyjskiego wojska i wywiadu. - Rosyjskie wojsko prowokuje nas wzdłuż naszych granic - podkreślili. - Działania Rosji to największe wyzywanie dla bezpieczeństwa Europy. Rosyjska propaganda i polityczne manewry sieją niezgodę pomiędzy narodami, oraz wewnątrz takich organizacji jak NATO czy UE - napisali ministrowie.

Niecodzienne zdecydowanie

Treść oświadczenia jest wyjątkowo ostra jak na Skandynawów. Dotyczy to zwłaszcza Finlandii i Szwecji, które dotychczas starały się zachować w miarę stonowane stanowisko jako państwa pozostające poza NATO i teoretycznie będące na marginesie sporów Sojuszu z Rosją.

Polityka zagraniczna Kremla skłania jednak wszystkie kraje skandynawskie do zwarcia szeregów i zajęcia bardziej zdecydowanego stanowiska. Zwłaszcza wobec poczucia silnych związków z krajami bałtyckimi, które są uznawane za najbardziej zagrożone potencjalną rosyjską agresją.

Autor: mk//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Förvarsmakten/Combat Camera | Niklas Ehlén