Korupcja w telekomach, miliony prane w Szwajcarii, a w tle córka prezydenta

Karimowa ma własne domy modyTwitter

Egzotyczni biznesmeni, wielomilionowe łapówki, pranie pieniędzy i zamrożone konta. A w tle ekscentryczna córka azjatyckiego satrapy. Ustalenia prokuratorów szwajcarskich i szwedzkich, jak też dziennikarskie śledztwo ujawniają biznesowe powiązania Gulnary Karimowej z rodakami zamieszanymi w afery z udziałem telekomunikacyjnych gigantów z Rosji i Szwecji.

Sprawa dotyczy czterech krajów i dwóch wielkich koncernów telekomunikacyjnych a w centrum korupcyjnej afery jest czterech biznesmenów z Uzbekistanu. Co więcej, okazuje się, że mają oni powiązania z Gulnarą Karimową, córką prezydenta Uzbekistanu.

Gulnara Karimowa jest zamieszana w międzynarodowy skandalTwitter

Zamrożone szwajcarskie konta

"Le Temps" informuje, że szwajcarskie władze zamroziły ok. 600 mln franków szwajcarskich (640 mln dol.) na kontach należących do Bechzoda Achmedowa, Aliszera Jergaszewa, Szoruha Sabirowa i Gayane Awakjana.

Jergaszew i Sabirow zostali aresztowani w Genewie pod koniec lipca. Obaj byli pracownikami Coca-Cola Uzbekistan, spółki, która należała wcześniej do byłego męża Karimowej.

Awakjan kieruje spółką Takilant, którą z kolei zainteresowali się śledczy w Szwecji. Sprawdzają oni, czy TeliaSonera (telekom, który częściowo należy do szwedzkiego państwa) wpłaciła nielegalnie 320 mln dol. na konta Takilant w zamian za licencje 3G i dostęp do uzbeckiego rynku.

Szwedzcy prokuratorzy zamrozili 30 mln dol. należących do Takilant, spółki zarejestrowanej w Gibraltarze. Pieniądze te na szwedzkie konta przetransferowano wcześniej z Szwajcarii.

Kim zaś jest Achmedow, główna postać w procederze prania pieniędzy uzyskanych z łapówek?

Uzbekistan vs. MTS

W liście wysłanym jako odpowiedź na pytania "Le Temps", ambasada Uzbekistanu w Szwajcarii oskarża biznesmena Bechzoda Achmedowa o defraduacje i sugeruje, że jego biznesowi partnerzy z Rosji pomogli mu uniknąć aresztowania.

Achmedow, poszukiwany przez szwajcarską prokuraturę, znajduje się w samym centrum konfliktu władz Uzbekistanu z rosyjskim operatorem telefonii komórkowej MTS. Achmedow był szefem uzbeckiej filii MTS, uciekł z kraju po tym, jak władze w Taszkiencie cofnęły licencję operatorowi i zażądały blisko 1 mld dolarów z tytułu niezapłaconych podatków. MTS ze swej strony oskarżył uzbeckie władze o stawianie fałszywych zarzutów w celu przejęcia zasobów spółki.

Nie wiadomo, gdzie ukrywa się Achmedow. Na wniosek władz Uzbekistanu Interpol wydał za nim międzynarodowy list gończy. Biznesmen został uznany za winnego oszustw finansowych na wielką skalę.

Moda, korupcja i francuska Riwiera

Ważnym elementem śledztw w Szwajcarii i Szwecji jest kwestia finansowych relacji między czwórką Uzbeków a córką prezydenta, której prywatny majątek wycenia się na 500 mln dolarów.

Awakjan jest dyrektorem Dom Stilja w Taszkiencie, domu mody należącego do Karimowej. Był wielokrotnie fotografowany z córką prezydenta.

Partnerem biznesowym Awakjana we wspomnianej wyżej spółce Takilant, podejrzanej ws. korupcji w TeliaSonera, jest Jergaszew. Szwedzcy dziennikarze dotarli we Francji do dokumentów, które wskazują na bezpośredni biznesowy związek Jergaszewa z Karimową.

Na co najmniej 8 dokumentach są podpisy Karimowej i Aliszera Jergaszewa. Córka prezydenta występuje na nich jako właściciel, a Jergaszew jako dyrektor dwóch spółek wykorzystywanych do zakupu własności we Francji. Dokumenty pochodzą z okresu wrzesień 2009-maj 2011. Firmy kupowały luksusowe nieruchomości w Paryżu i na francuskiej Riwierze, m.in. prestiżowy apartamentowiec, w którym metr kosztuje 19-38 tys. dol. Dokumenty są istotne, bo pokazują współpracę córki prezydenta z biznesmenem podejrzanym w dwóch śledztwach.

Karimowa nietykalna?

Śledztwo prawdopodobnie nie zaszkodzi bezpośrednio Karimowej, która jest stałym przedstawicielem Uzbekistanu przy ONZ w Genewie i ma mandat dyplomatyczny.

40-letnia Gulnara jest znaną postacią świata mody, próbowała sił jako piosenkarka pop, angażuje się w działalność charytatywną.

Jest też często wymieniana jako następca jej ojca Isłama na stanowisku prezydenta Uzbekistanu, który rządzi krajem od uzyskania niepodległości w 1991 r. Rządzi niczym satrapa.

Zastąpi ojca na stanowisku przywódcy Uzbekistanu?Twitter

Autor: //gak / Źródło: rferl.org

Źródło zdjęcia głównego: Twitter