Pjongjang "próbował wystrzelić rakietę". Pierwszy test Musudana?


Najpewniej niepowodzeniem zakończyła się podjęta w piątek rano czasu lokalnego przez Koreę Północną próba wystrzelenia rakiety balistycznej - poinformowały w Seulu południowokoreańskie władze.

- Korea Północna próbowała wystrzelić ze wschodniego wybrzeża rakietę, ale, jak się wydaje, próba ta zakończyła się niepowodzeniem - powiedział w piątek rano czasu lokalnego rzecznik resortu obrony Korei Południowej.

Pierwszy test Musudana?

Informacje te potwierdził amerykański Departament Obrony, który niezależnie stwierdził nieudane wystrzelenie północnokoreańskiej rakiety, a także chińska agencja informacyjna Xinhua. "Ta próba, choć nieudana, to kolejny przypadek pobrzękiwania szabelką, który prowadzi donikąd", napisali Chińczycy.

Wystrzelenie rakiety miało uświetnić obchody rocznicy urodzin założyciela Korei Północnej, Kim Ir Sena, które wypadają 15 kwietnia. Rocznica ta co roku jest hucznie obchodzona jako święto państwowe, tzn. Dzień Słońca.

Południowokoreańska agencja Yonhap podała, powołując się na źródła wojskowe, że mogło chodzić o rakietę średniego zasięgu typu Musudan. Pocisk ten, o zasięgu 3-4 tys. kilometrów, jest jednym z najnowszych w północnokoreańskim arsenale. Jak dotąd nie był jednak testowany i, według ekspertów, nie osiągnął jeszcze gotowości bojowej. Po raz pierwszy został zaprezentowany publicznie podczas defilady w 2010 roku.

Kim ignoruje rezolucje

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego. 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ przyjęta została nowa rezolucja, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn.

Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Z kolei w marcu Korea Północna poinformowała, że zminiaturyzowała głowice jądrowe w celu wyposażenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych oraz przeprowadziła symulowaną próbę ponownego wejścia w atmosferę rakiety balistycznej.

Autor: js,mm/ja,gak / Źródło: PAP, Reuters