tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kim znów strzela. Na razie celuje w morze

Kim znów strzela. Na razie celuje w morze
Foto: PAP/EPA | Korea Północna straszy świat

Korea Północna wystrzeliła dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swego wschodniego wybrzeża w kierunku morza. Pociski zostały wystrzelone z bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan – podała w środę wieczorem południowokoreańska agencja Yonhap.

Wystrzelone pociski rakietowe przeleciały po parabolicznej krzywej balistycznej odległość ok. 500 km i wpadły do morza. Pociski tego rodzaju są teoretycznie przystosowane do przenoszeniu do celu głowic bojowych o charakterze konwencjonalnym bądź ładunków masowego rażenia.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un, oświadczył w środę, że jego kraj zminiaturyzował głowice jądrowe w celu wyposażenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych.

Próby rakietowe wbrew rezolucji ONZ

W ostatnim okresie Korea Płn. zintensyfikowała tego rodzaju działania wojskowe – podkreśla agencja Reutera. 3 marca wystrzeliła w morze z tego samego poligonu 6 pocisków bliskiego zasięgu używając wieloprowadnicowej (12 pocisków 227 mm w dwóch modułach) wyrzutni rakietowej typu M270.

Pjongjang kontynuuje próby balistyczne mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia test bomby wodorowej. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje