tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Francuski parlament dla Macrona

Druga tura wyborów we Francji. Sondaże przewidują zwycięstwo partii Macrona

Druga tura wyborów we Francji. Sondaże przewidują zwycięstwo partii Macrona
Foto: ETIENNE LAURENT/POOL / PAP/EPA | Video: Fakty TVN O północy z piątku na sobotę kończy się kampania wyborcza

Partia La Republique En Marche (LREM) prezydenta Francji Emmanuela Macrona odniesie miażdżące zwycięstwo w II turze wyborów parlamentarnych w niedzielę - przewiduje piątkowy sondaż Odoxa, kolejne badanie opinii prognozujące wyborczy triumf LREM.

Według Odoxa sojusz partii centrowych LREM i MoDem po drugiej turze zdobędzie 430-460 miejsc w liczącym 577 miejsc Zgromadzeniu Narodowym, czyli niższej izbie francuskiego parlamentu.

Trzeci taki sondaż

Centroprawicowi Republikanie wraz z sojusznikami mogą liczyć na 70-95 miejsc, Partia Socjalistyczna na 25-35, a skrajnie prawicowy Front Narodowy na jedno do sześciu miejsc.

Z piątkowego badania wynika, że frekwencja wyborcza w niedzielę wyniesie 47 procent, czyli będzie niższa niż i tak uznawana za rekordowo małą frekwencja w pierwszej turze z 11 czerwca, która wyniosła 48,7 procent.

To już trzeci sondaż w ciągu ostatnich dwóch dni, który prognozuje zdecydowane zwycięstwo istniejącej zaledwie od ponad roku partii Macrona. Badania ośrodków Opinionway i Harris Interactive z czwartku wskazywały, że LREM może liczyć na 440-470 mandatów. Jeśli przedwyborcze szacunki się potwierdzą, będzie to większość niewidziana w Zgromadzeniu Narodowym od 1968 roku, gdy partia Charles'a de Gaulle'a zdobyła ponad 80 procent miejsc.

Planowane zmiany

O północy z piątku na sobotę kończy się kampania wyborcza.

W piątek nowy rząd prezydenta Macrona zadeklarował, że po wyborach zamierza wprowadzić zmiany w obowiązującej we Francji większościowej ordynacji wyborczej, by poprawić reprezentację mniejszych ugrupowań w parlamencie.

Krytycy Macrona twierdzą, że prognozowana dla jego partii większość wynosząca około 80 procent miejsc w Zgromadzeniu Narodowym to zagrożenie dla demokracji w kraju, który boryka się z wielkimi napięciami politycznymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Francuski parlament dla Macrona

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje