Kilkugodzinny szturm. Iracka telewizja: lotnisko w Mosulu odbite

Aktualizacja:

Państwowa telewizja iracka poinformowała w czwartek, że siły rządowe opanowały lotnisko w Mosulu na północy Iraku w kilka godzin po rozpoczęciu tam szturmu na pozycje dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS), kontrolujących zachodnią część miasta.

- Siły szybkiego reagowania i policja w pełni kontrolują port lotniczy w Mosulu - ogłosiła telewizja.

Informacje o odbiciu lotniska potwierdził także reporter BBC.

Irackie siły rządowe wkroczyły w czwartek na teren lotniska w Mosulu, położonego na południowym zachodzie miasta, po raz pierwszy od 2014 roku, kiedy dżihadyści opanowali to miasto. Doszło do gwałtownej wymiany ognia z bojownikami IS.

Dwóch anonimowych funkcjonariuszy policji powiedziało agencji Associated Press, że po tym, jak siły bezpieczeństwa weszły na teren lotniska i opanowały pas startowy, znalazły się pod silnym ostrzałem dżihadystów.

Prywatna libańska telewizja Al-Majadin relacjonowała na żywo wydarzenia na lotnisku w Mosulu, pokazując m.in., jak śmigłowiec sił rządowych ostrzeliwał pozycje IS.

Tymczasem irackie oddziały antyterrorystyczne dotarły w okolicę bazy wojskowej al-Gazlani, gdzie wywiązały się zażarte starcia z bojownikami IS - odnotowuje agencja AP. Według najnowszych doniesień antyterroryści wkroczyli już do bazy.

Szturm na lotnisko i bazę przypuszczono w piątym dniu ofensywy sił rządowych na zachodnią część Mosulu, która jest ostatnim bastionem IS w Iraku. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część miasta.

Port lotniczy w Mosulu i baza znajdują się na południowych obrzeżach miasta, na zachód od rzeki Tygrys dzielącej Mosul na dwie części. Mają duże znaczenie, gdyż mogą posłużyć jako miejsca do wyprowadzenia ataku na zachodni Mosul, wciąż opanowany przez dżihadystów z IS - pisze agencja Reutera.

Nadchodzą ciężkie walki

Według obserwatorów walki o zachodni Mosul mogą być najcięższe od początku ofensywy sił rządowych mającej na celu odzyskanie kontroli nad całym miastem. Po kilku tygodniach ciężkich walk wojsko irackie odbiło w styczniu z rąk dżihadystów wschodnią część Mosulu. Część zachodnia miasta jest mniejsza od wschodniej, ale gęściej zaludniona. To tam znajdują się umocnione punkty oporu IS.

Mosul to ostatni bastion dżihadystów w Iraku. Tam w czerwcu 2014 roku przywódca tzw. Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi proklamował kalifat na okupowanych terenach w Iraku i Syrii.

Według ONZ od początku ofensywy na Mosul domy musiało opuścić ponad 160 tys. cywilów. Liczbę ofiar śmiertelnych operacji już szacuje się na kilka tysięcy.

Autor: mm/adso/kg/sk / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: