tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

Zwrot w polityce Kanady. Będą kontakty z Rosją

Zwrot w polityce Kanady. Będą kontakty z Rosją
Foto: Tim Shields / Flickr (CC BY NC 2.0) Kanadyjczycy nie chcą pozostawać w tyle za USA

Skoro Stany Zjednoczone prowadzą dyplomatyczne dyskusje z Rosją, to dlaczego nie ma tego robić Kanada? - pytał minister spraw zagranicznych Kanady Stephane Dion, zapowiadając zmianę w prowadzeniu polityki względem Moskwy.

Dion kieruje resortem dyplomacji w nowym, powołanym po jesiennych wyborach, liberalnym rządzie w Ottawie.

USA mogą to Kanada też

Minister stwierdził, że "jeżeli (Kanada) nie rozpocznie dialogu z Rosją, nie zdoła pomóc Ukrainie" i "nie zdoła pomóc kanadyjskim interesom". Dion stwierdził ponadto, że wszyscy komentatorzy zgadzają się, iż mimo nałożonych na Moskwę sankcji Stany Zjednoczone prowadzą dyplomatyczny dialog z Moskwą. Jego zanik uznano by za "nieodpowiedzialny". - Chyba więc to, co jest nieodpowiedzialne dla USA, jest też nieodpowiedzialne dla Kanady, nie sądzicie? - pytał członków forum polityczno-biznesowego, które odwiedził.

Stephane Dion zaznaczył, że Kanada utrzyma sankcje wobec Rosji tak długo, jak to będzie koniecznie i pozostanie "mocnym sojusznikiem Ukrainy". Dion zamierza odwiedzić na początku lutego Kijów.

Kanada chce nawiązać dialog z Rosją, bo oba kraje mają interesy i chcą rozwijać swoją ekspansję w Arktyce. Rząd w Ottawie nie może sobie pozwolić na to, by nie wiedzieć, jakie działania podejmują za kołem podbiegunowym Rosjanie, a oficjalne kontakty powinny wyjaśnić przynajmniej część kwestii - wyjaśnia agencja Reutera.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kryzys na Ukrainie

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje