tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

Król przestrzega: Kraj w punkcie wrzenia. Na uchodźców przeznaczamy 25 proc. budżetu

Król Jordanii Abdullah II powiedział we wtorek, że jego kraj jest "w punkcie wrzenia" w związku z wielką liczbą uchodźców przekraczających jordańską granicę i zaapelował do społeczności międzynarodowej o solidarność.

W wywiadzie dla BBC, udzielonym przed zbliżającą się w czwartek konferencją darczyńców na rzecz Syrii, monarcha podkreślił, że napływ uchodźców stwarza wielką presję na jordańskie usługi społeczne, infrastrukturę i gospodarkę. - Wcześniej czy później tama pęknie - powiedział.

Jordania przyjmuje od 50 do 100 syryjskich uchodźców dziennie.

Ponad 600 tys. uchodźców

Król powiedział, że 25 proc. budżetu Jordanii w ostatnich latach zostało przeznaczone na wydatki związane z kryzysem uchodźczym, z którym kraj musi się zmagać.

- Myślę, że dla Jordańczyków ten tydzień będzie bardzo ważny, przekonają się, czy będzie pomoc - nie tylko dla syryjskich uchodźców - zaznaczył król Abdullah.

Monarcha dodał, że napływ tysięcy uchodźców do Europy pozwala międzynarodowej społeczności zrozumieć presję, pod jaką znajduje się Jordania.

Królestwo Jordanii udzieliło schronienia 635 tysiącom z 4,6 mln Syryjczyków zarejestrowanych przez ONZ jako uchodźcy, ale według Ammanu w kraju mieszka milion Syryjczyków, włącznie z tymi, którzy przybyli do Jordanii jeszcze przed wybuchem konfliktu w 2011 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje