Amerykanie wracają śmielej po klęsce lat 90. Pierwsza wizyta sekretarza stanu w Somalii

Operacja Przywrócić Nadzieję w latach 90. XX w. zakończyła się spektakularną klęskąUS Army

Sekretarz stanu USA John Kerry złożył niezapowiedzianą wizytę w Somalii. Został tym samym pierwszym tak wysokiej rangi politykiem amerykańskim, który odwiedził ten targany od dwóch dziesięcioleci niepokojami kraj.

Kerry spotkał się z prezydentem Hassanem Szejkiem Mohamudem, premierem oraz przywódcami prowincji i grup obywatelskich. Do spotkań doszło na lotnisku w Mogadiszu w otoczeniu wysokich murów zbudowanych z worków z piaskiem.

Co ciekawe, także sami Somalijczycy nie mieli pojęcia, że odwiedzi ich Kerry. Jak donosi agencja Reutera, powiedziano im tylko, że odwiedzi ich niski rangą dyplomata.

Według Departamentu Stanu wizyta Kerry'ego ma "wysłać silny sygnał Al-Szabab, że nie odwracamy się od narodu somalijskiego". Ten sam cytowany przez agencję Reutera urzędnik dodał, że Amerykanie będą współpracować z Somalijczykami aż do "zakończenia terroru Al-Szabab".

Związani z Al-Kaidą islamiści z Al-Szabab kontrolują znaczne obszary na południu i w środkowej części Somalii, gdzie stosują prawo szariatu. Od wielu lat na terytorium kraju przeprowadzają też zamachy terrorystyczne.

Amerykanie są zaangażowani w walkę z terrorystami somalijskimi, dokonując na nich cyklicznie nalotów. Waszyngton wysłał też na początku 2014 r. do Somalii małą liczbę mundurowych trenerów i doradców. Przeznaczyli też ponad 170 milionów dolarów na zbudowanie zalążka Somalijskiej Armii.

- To wielka chwila dla nas - powiedział Kerry'emu prezydent Mohamud, dodając, że Mogadiszu zmieniło się diametralnie przez ostatnie dwa lata i są nawet korki na drogach. - Korki uliczne! Sytuacja normalnieje - odpowiedział mu Kerry.

"Black Hawk Down"

Wizyta Kerry'ego to kolejny krok Amerykanów do zacieśnienia więzi z Mogadiszu. W lutym Waszyngton wyznaczył pierwszego ambasadora do tego kraju od lat 90. XX wieku. Szczególnie pamiętny dla Amerykanów był rok 1993, gdy w Mogadiszu zginęło 18 amerykańskich żołnierzy uczestniczących w operacji Przywrócić Nadzieję. Operację tę uwieczniono później w głośnym filmie "Black Hawk Down" ("Helikopter w ogniu"), a jej niepowodzenie spowodowało wycofanie się USA z Somalii.

Jedyne zdjęcie zrobione podczas akcji 3 sierpnia 1993 r.United States Army Rangers

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: US Army