"Jeśli to zdjęcie was obraża, to też macie krew na rękach"

[object Object]
Zdjęcie Drag Queen tvn24
wideo 2/3

Zdjęcie przebranych za kobiety arabskich mężczyzn stało się wyrazem solidarności między społecznością LGBT a społecznością muzułmańską po masakrze w klubie gejowskim w Orlando.

Fotografia została zrobiona przez brytyjską artystkę Eman A na dzień przed niedzielną strzelaniną, w której zginęło 49 osób.

Zdjęcie zostało udostępnione na Facebooku przez pisarza Saleema Haddada, a później przez kilka tysięcy kolejnych osób.

Wszyscy macie krew na rękach

Pod fotografią Haddad napisał: "Moje serce jest z ofiarami homofobicznego ataku w Orlando. To zdjęcie przedstawia trzech Arabów przebranych za drag queen. Piep... tych, którzy używają homofobii, islamofobii i hipokryzji by usprawiedliwić jedno drugim. Wszyscy macie krew na rękach. I jeśli to zdjęcie was obraża, to też macie krew na rękach".

Eman A była zaskoczona tym, że zdjęcie znalazło się na portalach społecznościowych. Na swoim koncie na Instagramie napisała: "To zdjęcie moich pięknych przyjaciół, które zrobiłam w sobotę wieczorem, by pokazać ich otwartość i wolność".

W związku z strzelaniną w Orlando głos zabrali również liderzy społeczności LGBT, którzy w mediach społecznościowych zaapelowali o powstrzymanie się od przemocy. Pisarz i działacz LGBT Jacob Tobia napisał na Facebooku: "To nie ma znaczenia, czy strzelec z Orlando był muzułmaninem. Jego tożsamość nie uzasadnia islamofobii".

Wyglądasz pięknie

W swoim poście zamieszczonym na Facebooku, Tobia przytacza także historię, która wydarzyła się na chwilę przed atakiem. "Ostatniej nocy na 3 godziny przed strzelaniną, zatrzymałem się w winiarni w moim sąsiedztwie, by zamówić lody. Knajpę prowadzi muzułmańska para. Mąż bardzo dobrze mówi po angielsku, jego żona natomiast jest w trakcie nauki języka. Tego tragicznego dnia mężczyzna zapytał mnie w imieniu swojej żony, jakiego koloru szminki używam. Powiedziałem, że to moja ulubiona. Jego żona odparła coś w języku arabskim, w tym samym, który mówili moi dziadkowie, którzy wyemigrowali z Syrii do Stanów Zjednoczonych w latach 50. Po chwili mężczyzna przetłumaczył mi wszystko i powiedział, że podoba jej się moja szminka, że stwierdziła że wyglądam pięknie".

W masakrze w Orlando z nocy z soboty na niedzielę zginęło 49 osób oraz zamachowiec Omar Mateen.

Autor: pch/kk / Źródło: Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com, instagram.com | Eman A

Raporty: