Jean-Claude Juncker kandydatem EPL na szefa Komisji Europejskiej


Były wieloletni premier Luksemburga Jean-Claude Juncker jest kandydatem Europejskiej Partii Ludowej na nowego szefa Komisji Europejskiej, który zostanie wyłoniony po majowych eurowyborach. Decyzję taką europejscy chadecy podjęli na kongresie wyborczym w Dublinie.

Junckera poparło 382 uczestników dublińskiego kongresu Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Jego konkurentem był unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Francuz Michel Barnier, który dostał 245 głosów.

59-letni Juncker przez blisko 18 lat nieprzerwanie był premierem Luksemburga (w latach 1995-2013). Kierował także eurogrupą, czyli grupą ministrów finansów strefy euro, odgrywając ważną rolę w walce z kryzysem wspólnej waluty. W czerwcu zeszłego roku podał się do dymisji po tym, jak obciążono go polityczną odpowiedzialnością za skandal wokół samowoli luksemburskich służb wywiadu, w tym podsłuchiwania polityków.

Juncker podkreśla, że jest przeciwnikiem wytyczania linii podziałów w UE: między północą, a południem, krajami biednymi i bogatymi.

- Musimy budować konsensus – podkreślił prezentując swą kandydaturę europejskim chadekom na kongresie wyborczym w Dublinie. Już pod koniec zeszłego roku Juncker zadeklarował chęć ubiegania się o stanowisko szefa KE z ramienia EPL. Według niemieckich mediów jego kandydaturze niechętna była kanclerz Angela Merkel, obawiając się zbytniej niezależności doświadczonego polityka.

Tygodnik "Der Spiegel" opublikował wówczas obszerny artykuł na jego temat, przytaczając pogłoski, że nadużywa on alkoholu i może nie podołać obowiązkom szefa KE. Juncker zaprzeczył tym zarzutom, oświadczając, że gotów jest porozmawiać o swych "kwalifikacjach politycznych, a nie o nieistniejącym problemie z alkoholem".

Wyniki wyborów do PE ważne przy nominacji

Po raz pierwszy w historii europejskie rodziny polityczne (z wyjątkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) zdecydowały się na wystawienie czołowych kandydatów i zarazem pretendentów do funkcji szefa przyszłej Komisji Europejskiej. Zgodnie z unijnym Traktatem Lizbońskim rządy muszą wziąć pod uwagę wynik wyborów do PE, nominując nowego szefa KE. Dzięki tej zasadzie procedura wyłaniania przewodniczącego Komisji Europejskiej ma być bardziej demokratyczna. Do Europejskiej Partii Ludowej należą 73 ugrupowania centrowe i centroprawicowe z 39 krajów Europy, w tym PO i PSL. Tworzy ona obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Autor: mtom, kło / Źródło: PAP

Raporty: