tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Izrael: IS finansowane z pieniędzy Ankary. Turcja kupowała od nich ropę

Izrael: IS finansowane z pieniędzy Ankary. Turcja kupowała od nich ropę
Foto: IS Dżihadyści finansują swoje zamachy i wojnę z pieniędzy Turcji - oskarża Izrael

Minister obrony Izraela Mosze Ja'alon powiedział we wtorek podczas wizyty w Atenach, że tzw. Państwo Islamskie (IS) finansowało się za "tureckie pieniądze", sprzedając do Turcji ropę.

- To zależy od Turcji, od tureckiego rządu i tamtejszych przywódców, czy zdecydują, że chcą brać udział w jakiejś formie współpracy na rzecz walki z terroryzmem. Jak dotąd nie miało to miejsca - powiedział dziennikarzom Ja'alon po spotkaniu z greckim ministrem obrony Panosem Kammenosem.

IS finansowane z tureckich pieniędzy

- Jak państwu wiadomo, Daesz (IS) korzystało z tureckich pieniędzy za ropę przez bardzo długi czas. Mam nadzieję, że to się skończy - dodał Ja'alon.

Jak komentuje Reuters, uwagi izraelskiego ministra mogą przerwać odwilż w relacjach między Tel Awiwem a Ankarą, do jakiej usiłowano ostatnio doprowadzić po wielu latach wzajemnej wrogości.

W połowie grudnia Rada Bezpieczeństwa ONZ zapowiedziała podjęcie prac nad rezolucją, której celem jest odcięcie Państwu Islamskiemu dostępu do zysków z przemytu i handlu ropą.

Przedstawiciele amerykańskiej administracji podkreślili wówczas, że USA od dawna współpracują w tej sprawie z wieloma krajami, ale przyznali, że zwłaszcza Jordania, Irak i Turcja muszą zrobić więcej. Jednocześnie amerykańskie źródła przyznały, że USA "nie mają żadnych dowodów", iż ropę produkowaną na terytorium kontrolowanym przez IS kupuje rząd turecki, o co oskarżała Ankarę Rosja.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje