Ponad 100 rannych na Wzgórzu Świątynnym


113 Palestyńczyków ucierpiało w czwartek w starciach z policją, gdy tysiące muzułmanów ruszyło do meczetu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wobec gwałtownych protestów w ostatnich tygodniach władze Izraela zrezygnowały ostatecznie w czwartek z zaostrzonych środków bezpieczeństwa.

Według policji do przepychanek doszło, gdy z tłumu wiernych na Wzgórzu Świątynnym w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie. Chaos powstał, gdy policja użyła granatów hukowych, próbując opanować tłum prący naprzód. Stalo się to po kilku godzinach od otwarcia ostatniej bramy prowadzącej do meczetu Al-Aksa - informuje agencja Reuters.

Agencja pisze, że grupa młodych ludzi wdrapała się na dach meczetu, by zatknąć tam palestyńskie flagi, które izraelska policja wkrótce zarekwirowała.

Palestyńczycy winą za przepychanki obarczają Izraelczyków. Twierdzą, że nie pozwalali oni otworzyć jednego z wejść na Wzgórze Świątynne.

Nowe zasady dostępu do Wzgórza Świątynnego

Izrael zaostrzył środki bezpieczeństwa na Starym Mieście w Jerozolimie, gdy 14 lipca przy jednym z wejść na Wzgórze Świątynne dwóch policjantów zostało zastrzelonych przez trzech izraelskich Arabów.

Nowe zasady dostępu do Wzgórza Świątynnego i zaostrzenie środków bezpieczeństwa na Starym Mieście doprowadziły w ostatnim czasie do krwawych starć między Palestyńczykami a izraelskimi siłami porządkowymi. Według części muzułmanów umieszczenie bramek i innych środków bezpieczeństwa było próbą rozszerzenia kontroli Izraela nad Wzgórzem Świątynnym - miejscem świętym zarówno dla żydów, jak i dla muzułmanów.

Usunięto bramki

W czwartek rano władze izraelskie usunęły kamery przy wejściach i metalowe barierki. We wtorek usunięto bramki z wykrywaczami metalu u wejść na Wzgórze Świątynne.

Usunięcie barier i innych środków bezpieczeństwa jest poważnym zwrotem dokonanym przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu - pisze Reuters. Agencja zauważa, że gdy Palestyńczycy świętują, przeciwnicy polityczni premiera Izraela zarzucają mu słabość.

Po usunięciu przez izraelskie władze środków bezpieczeństwa wprowadzonych u wejść na Wzgórze Świątynne muzułmańscy duchowni wezwali w czwartek wiernych do powrotu do modlitw w mieszczącym się tam meczecie Al-Aksa i sanktuarium Kopuła na Skale.

Autor: KB/adso / Źródło: PAP