Gorbaczow a zamach na Jana Pawła II

Aktualizacja:
 
Gorbaczow przyzwolił na zamach na papieżaTVN24.pl

Pod nieformalnym wyrokiem śmierci na Jana Pawła II podpisał się m.in. Michaił Gorbaczow - wynika z dokumentu odnalezionego w rosyjskich archiwach, o czym pisze "Wprost". Jednak dziennikarz TVN24 Jacek Pałasiński przypomina, że informację o tych dokumentach publikował w tym samym tygodniku już 9 lat temu, a wnioski amerykańskiego dziennikarza Johna O. Kohlera uznaje za nadinterpretację.

„Wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, by zapobiec nowemu kierunkowi w polityce, zapoczątkowanemu przez polskiego papieża, a w razie konieczności – sięgnąć po środki wykraczające poza dezinformację i dyskredytację" - takie polecenie w listopadzie 1979 r. wydali członkowie sekretariatu KC KPZR swoim podwładnym z KGB.

Jako nowe i sensacyjne przedstawia dokumenty amerykański dziennikarz John O. Kohler, zaś o jego rewelacjach pisze "Wprost"

"Zgoda na zabójstwo papieża"

Wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, by zapobiec nowemu kierunkowi w polityce, zapoczątkowanemu przez polskiego papieża, a w razie konieczności – sięgnąć po środki wykraczające poza dezinformację i dyskredytację. polecenie KC KPZR z 1979 r.

Pod dokumentem, nazwanym przez "Wprost" nieformalnym wyrokiem na Jana Pawła II, podpisali się: szef partyjnej propagandy Michaił Susłow, członkowie prezydium KC KPZR Andriej Kirylenko, Konstantin Czernienko, sekretarze KC Konstantin Rusakow, Władimir Ponomariew, Iwan Kapitonow, Michaił Zimianin, Władimir Dołgich i właśnie Michaił Gorbaczow.

Pałasiński: Kohler nadinterpretował dokumenty

Jacek Pałasiński, dziennikarz TVN24
Jacek Pałasiński, dziennikarz TVN24TVN24

Zdaniem Jacka Pałasińskiego w całej sprawie zaszło pewne nieporozumienie. Jak tłumaczy, te doniesienie o istnieniu tych dokumentów na łamach "Wprost" sam opublikował już w 1999 roku.

Jego zdaniem teraz "te same rewelacje są nieco przekręcone". Jeśli dotrze się do tłumaczenia tych dokumentów, zarówno tajnego jak i jawnego, to można wysnuć wniosek, że pan Kohler mocno nadinterpretuje to, co dokument z posiedzenia sekretariatu zawiera. Zawiera on rzeczywiście zlecenie przedsięwzięcia działań operacyjnych mających na celu ograniczenie wpływu Watykanu - tłumaczy Jacek Pałasiński.

Ostatni sekretarz, pierwszy prezydent

Michaił Gorbaczow w 1985 został sekretarzem generalnym KC KPZR. Zainicjował politykę pieriestrojki i głasnosti, których podstawą były złagodzenie cenzury oraz ograniczona liberalizacja gospodarcza i polityczna. W lutym 1990 został wybrany na pierwszego i zarazem jedynego prezydenta ZSRR.

W wyniku puczu moskiewskiego odsunięty na kilka dni od władzy na rzecz wiceprezydenta Giennadija Janajewa.

Mimo upadku puczu dawnej władzy nie odzyskał i po rozpadzie ZSRR 25 grudnia 1991 ustąpił ze stanowiska prezydenta, przekazując władzę Borysowi Jelcynowi.

Źródło: Wprost, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl