Futurystyczny okręt US Navy ochrzczony. Miejsce na działo laserowe, helikoptery i drony

USS Zumwalt to duma amerykańskiej marynarki wojennejUS Navy

Amerykańska marynarka wojenna ochrzciła swoje najnowsze i najbardziej niezwykłe dziecko: niszczyciel USS Zumwalt. Jego budowa kosztowała siedem miliardów dolarów. USS Zumwalt to największy okręt tego typu w US Navy i najnowocześniejsza jednostka pływająca na świecie.

Jednostka została zbudowana na zamówienie Pentagonu przez firmę General Dynamics. Okręty typu Zumwalt DDG-1000 zastąpią niszczyciele klasy Spruance, które już zostały wycofane z użytku.

Na pokładzie broń i systemy, jakich nikt nie widział

"Ten okręt reprezentuje nową epokę w kwestii obrony kraju. Tak jak admirał Elmo "Bud" Zumwalt pomógł uformował naszą marynarkę wojenną w XIX wieku, tak DDG-1000 pozwoli ukształtować przyszłość walk na wodzie i lądzie" - napisał w oświadczeniu sekretarz US Navy, Ray Mabus.

USS Zumwalt jest wyposażony w technologię pozwalającą na śledzenie i walkę z okrętami podwodnymi, pokonywanie pól minowych na morzu oraz likwidację celów na lądzie, w tym systemów obrony wroga chroniących wybrzeża. Do tego celu używać będzie pocisków osiągających bardzo niski pułap, dzięki czemu ominą one radary, które prawdopodobnie w ogóle ich nie zauważą.

Tak wyglądały chrzciny USS ZumwaltUS Navy

Na wyposażeniu USS Zumwalt ma się też znaleźć potężne działo elektromagnetyczne w tej chwili przechodzące fazę testów, broń laserowa oraz najnowocześniejsze systemy wykrywania pocisków balistycznych. Poza jedynym w swoim rodzaju centrum dowodzenia, okręt ma też wbudowany system kontroli oparty na wewnętrznej sieci, do której nie ma dostępu z zewnątrz. Kapitan będzie mógł wydawać polecenia i kontrolować to, co się dzieje na pokładzie z każdego miejsca na jednostce.

USS Zumwalt - dzięki ogromnej automatyzacji - będzie obsługiwany przez zaledwie 130 marynarzy, gdy zwykłe niszczyciele klasy Arleigh Burke potrzebują ich np. 210 na pokładzie. Dodatkowe 28 osób będzie potrzebne na USS Zumwalt do obsługi powietrznej. Okręt ma bowiem dwa lądowiska dla helikopterów lub - w zależności od zapotrzebowania - jedno lądowisko dla tej wojskowej maszyny i jedno dla drona startującego w pozycji wertykalnej.

Wielkie koszty stworzenia USS Zumwalt, które początkowo miały się zmieścić w kwocie 3,8 mld dol. (skończyło się na 7 mld. dol.) zmusiły US Navy do ograniczenia swojego zamówienia na tego typu okręty. W śmiałych planach przed kilkoma laty Amerykanie liczyli, że będą mieli na swoich usługach aż 32 takie jednostki. Na razie złożyły zamówienie na trzy.

USS Zumwalt zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku. Potem przejdzie testy, a do służby trafi w 2016 roku.

USS Zumwalt atakuje cel. Artystyczna wizja US Navy z pola walkiUS Navy

Autor: adso//gak / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: US Navy