"Orędownicy idei dżihadu". Szef FSB informuje o wojnie z terroryzmem

Rosyjskie służby tropią bojówkarzy Emiratu Kaukaskiego w Dagestanie
Rosyjskie służby tropią bojówkarzy Emiratu Kaukaskiego w Dagestanie
nac.gov.ru
Rosyjskie służby tropią rebeliantów w Dagestanie (nagranie z 2015 r.)nac.gov.ru

W zeszłym roku w Rosji zidentyfikowano ponad 2,9 tys. osób, które - jak podejrzewają służby - przeszły przygotowanie bojowe w w Afganistanie, Syrii i w Iraku - poinformował szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow.

Ludzie ci, jak mówił Aleksandr Bortnikow, "stają się aktywnymi orędownikami idei dżihadu i prowadzą nielegalną pracę w celu przygotowania i przeprowadzenia aktów terrorystycznych". Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wypowiadał się na międzynarodowym spotkaniu szefów służb specjalnych w Petersburgu.

- Dla Rosji, tak samo jak i dla większości krajów świata, jednym z najbardziej znaczących problemów jest ryzyko nasilenia się aktywności terrorystycznej w wyniku masowego powrotu (do kraju) bojowników-terrorystów - powiedział Bortnikow.

Systemowa praca służb

Według podanych przez niego liczb rosyjskie służby specjalne monitorują 220 potencjalnych terrorystów-samobójców. - Funkcjonariusze FSB Rosji prowadzą systemową pracę w celu zidentyfikowania osób mających związek z przygotowaniem tzw. żywych bomb i aktów terroru, w których są wykorzystywani (terroryści samobójcy) - zapewnił szef FSB.

Jak poinformował, obecnie ponad 260 osób jest poszukiwanych przez Rosję międzynarodowymi listami gończymi. Według szefa FSB większość tych osób za granicą nadal prowadzi działania, których celem jest przeniesienie aktywności terrorystycznej na teren Rosji, bądź do innych państw.

Bortnikow podkreślał znaczenie działań prowadzonych w internecie. Według niego konieczne jest "rozwiązanie problemu braku kontroli i problemu anonimowości globalnej przestrzeni wirtualnej, co terroryści aktywnie wykorzystują".

Przestępcy przesyłają instrukcje

Jak mówił, szefowie siatek terrorystycznych posługują się programami szyfrującymi i komunikatorami, m.in. tak popularnymi jak Telegram, WhatsApp i Viber. Za pośrednictwem takich narzędzi, jak mówił szef FSB, przestępcy przesyłają instrukcje, wskazują cele aktów terrorystycznych, informują o formach i metodach pracy służb specjalnych.

Bortnikow zaapelował do służb specjalnych innych krajów, by aktywniej wymieniały się danymi o osobach wyjeżdżających do stref konfliktów.

Autor: tas//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nac.gov.ru