Francuski lotniskowiec płynie do Syrii. Wspomoże go brytyjski niszczyciel

Francuski lotniskowiec ma na pokładzie 18 myśliwców i 8 samolotów szturmowychU.S. Navy

Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle z 26 samolotami bojowymi na pokładzie odcumował w środę z portu w Tulonie na południowym wschodzie Francji i płynie w stronę wschodniego rejonu Morza Śródziemnego. Ma dołączyć do walki przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS).

Po krwawych zamachach w Paryżu prezydent Francji Francois Hollande "zdecydował się na zaangażowanie" grupy powietrzno-morskiej "na wschodzie Morza Śródziemnego i w razie potrzeby przekierowanie jej do Zatoki Perskiej" - poinformował przed wypłynięciem dowódca tej grupy admirał Rene-Jean Crignola.

Francja potroi swoje możliwości

Jednostce, z 18 myśliwcami Rafale i ośmioma samolotami szturmowymi Super-Etandard na pokładzie, zaledwie kilka dni zajmie przedostanie się do strefy u wybrzeży Syrii i Libanu, a około miesiąca - do Zatoki Perskiej - pisze AFP.

- W nadchodzących dniach pojawienie się tych myśliwców (...) potroi aktualne zdolności działania Francji w regionie - podkreślił Crignola. Admirał dowodzi całością Sił Zadaniowych 476, w skład których poza francuską grupą powietrzno-morską wchodzi kilka zagranicznych okrętów, w tym brytyjska i belgijska fregata.

Reakcja na zamachy

- 13 listopada 2015 r. Francja została zaatakowana na swoim terytorium przez Daesz (arabski akronim IS), które dokonało jednoczesnych zamachów terrorystycznych w Paryżu i na jego przedmieściach, powodując kilkaset ofiar - zabitych i rannych. 16 listopada prezydent Francji ogłosił przed dwiema izbami parlamentu nasilenie operacji militarnej przeciwko Daesz, zwłaszcza w Syrii - tłumaczył Crignola.

Lotniskowiec Charles de Gaulle został już raz rozmieszczony w rejonie Zatoki Perskiej - na wiosnę 2015 r., gdzie wykonywał operację na rzecz międzynarodowej koalicji wymierzonej w IS w Iraku. Okręt jest flagową jednostką francuskiej marynarki o napędzie atomowym.

Asysta brytyjskiego niszczyciela

Tymczasem brytyjski resort obrony poinformował, że wysyła niszczyciel HMS Defender do wsparcia francuskiego lotniskowca. Niszczyciel ma zadanie zapewniać wparcie przeciwlotnicze Charles'owi de Gaulle'owi.

- Francja jest zdeterminowana w walce z Państwem Islamskim i my też musimy nieść pomoc. Ta barbarzyńska organizacja terrorystyczna musi być zniszczona i jest słuszną rzeczą zaoferowanie wszelkiego wsparcia, jakie możemy nieść w starciu z IS. Będziemy kontynuować nasze własne uderzenia przeciwko IS. (Ta organizacja) jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, ale także Francji i reszty Europy - oświadczył minister obrony Michael Fallon.

HMS Defender wypłynął z portu w Portsmouth w zeszłym miesiącu w zaplanowany na 9 miesięcy rejs.

Jest jednym z sześciu pozostających w służbie brytyjskiej marynarki wojennej niszczycieli rakietowych typu 45. Liczy 230 osób załogi i wszedł do służby w marcu 2013 roku. Jest zdolny do wykonywania szerokiego zakresu działań, w tym walki z piractwem i przemytem, a także w czasie klęsk żywiołowych i intensywnych działań wojennych.

[object Object]
Belgia: Salah Abdeslam zatrzymany, trwa operacja policjiTVN24 BiS
wideo 2/23

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy

Raporty: