"Skończyła się bezkarność". Byłe członkinie rządów publicznie piętnują seksizm

Jedna z sygnatariuszek listu - Cecile Duflot - była francuska minister mieszkalnictwawikipedia.org (CC SA 3.0) | Xavier Cantat

Szesnaście Francuzek, które zajmowały stanowiska ministrów w kolejnych rządach, ogłosiło w niedzielę w "Journal de Dimanche" apel o zwalczanie molestowania seksualnego. Zapowiedziały, że będą "systematycznie" piętnować wszelkie objawy seksizmu.

Panie te, reprezentujące różne środowiska polityczne, zareagowały w ten sposób na głośną sprawę deputowanego Zielonych, Denisa Baupina. W ubiegły poniedziałek ustąpił on ze stanowiska wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Narodowego (parlamentu) po tym, jak media ogłosiły świadectwa ośmiu kobiet, które były celem molestowania, a nawet agresji seksualnej ze strony tego polityka. Wobec Baupina toczy się teraz postępowanie sądowe.

Francuzki idą na wojnę

Byłe szefowe ministerstw oświadczyły, według "Le Journal de Dimanche", że po skandalu, którego bohaterem był w 2011 roku eksdyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn, okazało się, iż zjawisko molestowania występuje "we wszystkich partiach i na wszystkich szczeblach władzy".

Wśród sygnatariuszek apelu są była minister zdrowia, konserwatystka Roselyne Bachelot, eks-szefowa resortu mieszkalnictwa, ekologistka Cecile Duflot, dawna minister kultury, socjalistka Aurelie Filippetti, minister sportu z Unii Niezależnych Demokratów (UDI) Chantal Jouanno oraz Christine Lagarde - obecnie szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a w przeszłości minister finansów Francji.

"Skończyła się bezkarność. Nie będziemy dłużej milczeć" - deklarują panie w apelu, w którym zachęcają wszystkie ofiary agresji i molestowania seksualnego do powiadamiania swych partii politycznych oraz potwierdzania składanych skarg, aby w ten sposób pomoc ofiarom takich zachowań i praktyk. Jeśli, oczywiście, ich skargi odpowiadają prawdzie.

Byłe członkinie rządów Francji świadome tego, że niewiele kobiet decyduje się dochodzić sprawiedliwości w tych sprawach, zaproponowały również zmiany w prawie, takie jak wydłużenie terminu przedawnienia przestępstw. Podkreśliły też, że przedsiębiorstwa powinny wypełniać swe wynikające z prawa obowiązki, by chronić pracownice i stosować sankcje wobec winnych molestowania.

Autor: adso//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org (CC SA 3.0) | Xavier Cantat