Francuskie uzbrojenie wypycha Amerykanów z Egiptu. Negocjacje nad wielkimi kontraktami

Pierwszy francuski nalot na Irak
Pierwszy francuski nalot na Irak
Ministère de la Défense
Francuzi bardzo chcą sprzedać za granicą RafaleMinistère de la Défense

Francuski przemysł zbrojeniowy jest bliski zdobycia dwóch wielkich zamówień w Egipcie - twierdzi gazeta "La Tribune". Od kilku dekad egipski rynek militarny był niemal wyłączną domeną Amerykanów. Jednak pogorszenie relacji Kairu z Waszyngtonem uchyliło drzwi dla innych producentów uzbrojenia.

Według francuskiej gazety oba kontrakty razem wzięte mogą być warte 5,4 miliarda euro. Nie zostały jeszcze podpisane, ale negocjacje mają być bardzo zaawansowane. Wysokiej rangi delegacje dyskretnie kursują w obie strony.

Jeśli kontrakty zostaną ostatecznie podpisane, to będą bardzo ważnym osiągnięciem dla francuskiego przemysłu zbrojeniowego. Jednocześnie będzie to cios dla Amerykanów, którzy przez wiele lat mogli się cieszyć niemal monopolem na dostawy uzbrojenia do Egiptu.

Miliardowe kontrakty

Potencjalne umowy, o których pisze "La Tribune", dotyczą dostaw myśliwców Rafale i fregat FREMM. Egipcjanie mają być zainteresowani 20 maszynami od koncernu Dassault i dwoma okrętami od koncernu stoczniowego DCNS. Te pierwsze mają kosztować 3,6 miliarda euro, a drugie 1,8 miliarda. Dodatkowo Egipcjanie chcą zakupić do nich amunicję od koncernu MBDA.

Jeśli chodzi o samoloty, to Francuzi muszą rywalizować z Rosjanami, którzy już w 2014 roku deklarowali, że już niemal na pewno dostarczą do Egiptu myśliwce MiG-35. Do tej pory nie ma jednak informacji na temat zawarcia kontraktu. Francuskie maszyny na pewno będą droższe, ale też nowocześniejsze. Egipcjanie chcą odmłodzić swoje lotnictwo, które składa się obecnie niemal wyłącznie z amerykańskich F-16 w starych wersjach. Nowoczesne Rafale byłyby dla nich bardzo dobrym uzupełnieniem.

Jeśli chodzi o okręty, to Francuzi w ostatnich latach stali się głównym dostawcą Egipcjan. Obecnie jest realizowany kontrakt na dostawę czterech francuskich korwet Gowind, warty około miliarda euro. Pierwsza jest budowana obecnie we Francji, podczas gdy trzy kolejne powstaną już w Egipcie. Dwie większe i silniej uzbrojone fregaty FREMM miałyby zostać głównymi okrętami egipskiej floty. Jedna z nich jako okręt flagowy.

Według "La Tribune" Egipcjanie chcą dostać pierwszą fregatę już w 2015 roku, tak aby można było się nią pochwalić na planowanej ceremonii otwarcia zmodernizowanego Kanału Sueskiego. Francuzi mają być gotowi do przekazania im fregaty wykańczanej obecnie na potrzeby własnej floty.

Amerykańskie problemy

Gdyby oba kontrakty rzeczywiście zawarto, to byłyby istotnym sukcesem Francuzów. Pokazałyby dobitnie, jak bardzo osłabiły się wpływy USA w Egipcie. Przez trzy ostatnie dekady to państwo kupowało niemal wyłącznie uzbrojenie od koncernów amerykańskich. Po "arabskiej wiośnie" i późniejszym przewrocie wojskowym relacje z Waszyngtonem uległy gwałtownemu ochłodzeniu. Administracja Baracka Obamy wprowadziła nawet tymczasowe embargo na dostawy broni. Nowe egipskie władze postanowiły najwyraźniej pokazać Amerykanom, że sobie bez nich poradzą.

Problem w tym, że przez ostatnie dekady Egipcjanie kupowali nowe uzbrojenie praktycznie wyłącznie za pieniądze otrzymane przez Amerykanów. Egipt był największym odbiorcą funduszy w ramach amerykańskiego programu pomocy wojskowej, którego wymogiem jest kupowanie sprzętu od koncernów z USA. Biorąc pod uwagę zły stan egipskiej gospodarki jest dyskusyjne, czy uda się znaleźć w egipskim budżecie pieniądze na duże zakupy uzbrojenia bez pomocy Amerykanów.

Francuzi mogą być jednak gotowi na daleko idące ustępstwa jeśli chodzi o kwestię zapłaty. Zwłaszcza w kwestii myśliwców, których pomimo wielu prób nie są w stanie sprzedać za granicą. Rafale miały już "na pewno" zostać sprzedane Kuwejtowi, ale negocjacje załamały się na szczegółach finansowych. Podobnie wygląda sprawa z Indiami, gdzie wielki kontrakt wisi obecnie na włosku z powodu sporów o kluczowe detale w kontrakcie.

Autor: mk\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: USAF