tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Z Rosji przez Estonię do Finlandii. Samochód wyładowany prochem i amunicją w porcie

Z Rosji przez Estonię do Finlandii. Samochód 
wyładowany prochem i amunicją w porcie
Foto: Policja w Helsinkach | Video: Google Earth Samochód został prześwietlony w porcie

Fińskie służby udaremniły w porcie w Helsinkach przemyt z Estonii ponad 40 kilogramów prochu, amunicji oraz magazynków do broni - poinformowała we wtorek stołeczna policja.

W aucie, którym do Finlandii promem z Estonii przybyło dwóch mężczyzn, fińska służba celna znalazła 43 kilogramy bezdymnego prochu, trzy tysiące naboi oraz 17 sztuk magazynków do broni.

Do próby przemytu doszło pod koniec czerwca w terminalu portowym w Helsinkach. Fińska policja ujawniła tę informację dopiero teraz.

Materiały znaleziono podczas prześwietlenia samochodu w porcie. Ukryte były w różnych częściach samochodu. Auto zostało wytypowane do kontroli na podstawie profilu pasażerów (w tym historii ich podróży).

Źródło: Policja w Helsinkach Samochód został prześwietlony

Źródło: Policja w Helsinkach Pod tapicerką poukrywano proch i amunicję

"Hobby"

Według informacji helsińskiej policji, mężczyźni wcześniej przybyli do Estonii z Rosji. Jeden z nich już wielokrotnie w tym roku podróżował między Finlandią, Estonią a Rosją. Z policyjnego śledztwa wynika, że niebezpieczne materiały kupili w Estonii i zamierzali wrócić do Rosji przez Finlandię. Pochodzenie prochu nie jest znane, ponieważ oznaczenia zostały usunięte z opakowań.

- Jeden kilogram prochu wystarczy do zrobienia 500 sztuk amunicji, czyli przewożona ilość wystarczyłaby do produkcji około 21,5 tysiąca naboi - powiedział komisarz Marko Forss.

Mężczyźni oświadczyli w trakcie przesłuchania, że taka ilość była im potrzebna do własnego użytku. Z informacji policji wynika, że jeden z zatrzymanych mógł wcześniej sprzedawać produkty strzelnicze.

Według policji zdarzenie nie ma związku z przestępczością zorganizowaną ani terroryzmem. Teraz sprawa trafi do prokuratury.

Jeden z najbardziej ruchliwych portów

Port w Helsinkach - po angielskim Dover - jest drugim z najbardziej ruchliwych portów pasażerskich w Europie. Duży ruch stolica Finlandii zawdzięcza przede wszystkim częstym połączeniom promowym ze stolicą Estonii. Między Tallinem a Helsinkami rocznie drogą morską przemieszcza się ponad osiem milionów osób oraz ponad milion pojazdów. Tallin jest ostatnim przystankiem lądowym dla podróżujących z południa przez kraje bałtyckie na północ Europy.

W pierwszym półroczu 2017 roku Helsinki przyjęły ponad 5,4 miliona pasażerów (w tym 4,1 miliona odbywających podróż między Estonią a Finlandią). Między stolicami Estonii i Finlandii zostało przetransportowanych drogą morską ponad 650 tysięcy samochodów osobowych, autokarów i ciężarówek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje