Oskarżenia o zdradę i przepychanki. Debatowali o oddaniu wysp

Wysp nie można oddać
Wysp nie można oddać
Google Earth Pro
Wielu mieszkańców Egiptu nie godzi się na przekazanie wyspGoogle Earth Pro

Egipska komisja parlamentarna przegłosowała we wtorek zgodę na przekazanie wysp Tiran oraz Sanafir na Morzu Czerwonym Arabii Saudyjskiej. Decyzję o przekazaniu musi zatwierdzić parlament, ale termin debaty nie został jeszcze wyznaczony.

W głosowaniu w komisji 35 deputowanych opowiedziało się za przekazaniem wysp, a ośmiu było przeciwnych. Komisja zatwierdziła treść umowy, która została przekazana do dyskusji plenarnej i głosowania w parlamencie. Jak pisze agencja AP, parlament zdominowany przez zwolenników prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego najprawdopodobniej wyrazi zgodę na przekazanie wysp. Podczas debaty członkowie komisji oskarżali się wzajemnie o zdradę oraz pracę dla obcych mocodawców. Dochodziło do przepychanek.

Wyspy Tiran oraz Sanafir znów przedmiotem sporu

Decyzja, która dzieli

Krótko przed wtorkowym głosowaniem w Kairze protestowała grupa prawników sprzeciwiających się przekazaniu wysp. Demonstrujący wznosili hasła przeciwko retrocesji wysp oraz trzymali transparenty nawiązujące do haseł popularnych podczas rewolucji w 2011 roku, która obaliła długoletni reżim prezydenta Hosniego Mubaraka. - Jesteśmy gotowi umrzeć lub pójść do aresztu za nasz kraj - powiedział AP protestujący prawnik Amr Khashab. Umowę o retrocesji wysp zatwierdził egipski rząd podczas ubiegłorocznej wizyty w Kairze saudyjskiego króla Salmana. Decyzja ta doprowadziła do największych demonstracji w trakcie prezydentury Sisiego. Zdaniem wielu obywateli, polityków i działaczy decyzja rządu była niezgodna z konstytucją. Naczelny sąd administracyjny w Egipcie w styczniu ostatecznie anulował decyzję rządu o przekazaniu wysp. Sąd orzekł, że rządowi nie udało się dostarczyć dowodów na to, że wyspy są saudyjskie.

Wyspa Tiran Marc Ryckaert | Wikpedia

Specjalna więź z Rijadem

Rząd twierdzi, że wyspy Tiran i Sanafir zostały jedynie przekazane pod zarząd Egiptowi w latach 50. oraz że to rząd i parlament mają prawo zawierać umowy międzynarodowe. Zdaniem krytyków rząd podważa decyzję sądu blokującą transfer wysp. Przeciwnicy umowy łączą przekazanie wysp z finansowym wsparciem ze strony Arabii Saudyjskiej dla Sisiego, zarzucając mu sprzedaż terytorium kraju.

Arabia Saudyjska jest jednym z głównych państw niosących pomoc Egiptowi. Rijad wpompowuje miliardy dolarów w inwestycje w celu podniesienia słabej egipskiej gospodarki. Państwa łączy również wspólne stanowisko wobec Kataru. Gdy w ubiegłym tygodniu Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne i konsularne z Dauhą, oskarżając ją o wspieranie terrorystów i Iranu, w ślad za Rijadem poszedł Egipt. Wysepki położone w strategicznej zatoce Akaba u wybrzeży półwyspu Synaj zostały oddane w użytkowanie Egiptowi, aby umożliwić stałą obecność sił międzynarodowych strzegących pokoju pomiędzy Izraelem i Egiptem. Tiran (o powierzchni 80 km kwadratowych) znajduje się w największym przewężeniu cieśniny stanowiącej ważne połączenie dla portów jordańskich oraz izraelskich. Wyspa zamieszkiwana jest wyłącznie przez amerykańskich oraz egipskich żołnierzy. Wstęp na Tiran oraz wyspę Sanafir (o powierzchni 32 km kwadratowych) jest zabroniony.

Autor: kg/sk / Źródło: PAP