Dziura ozonowa się załata

 
Nowy satelita do badania dwutlenku węglanasa.gov

Warstwa ozonowa, chroniąca Ziemię przed szkodliwym promieniowaniem, odbuduje się w połowie stulecia ze zniszczeń spowodowanych substancjami chemicznymi - prognozuje ONZ w opublikowanym w czwartek raporcie.

Przedstawiciel Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) Geir Braathen powiedział, że proces zanikania warstwy ozonowej praktycznie się zatrzymał. Stwierdził też, że nie ma na razie oznak powiększania się tej warstwy i wszyscy mają nadzieję, że przynajmniej na średnich szerokościach geograficznych warstwa ozonowa będzie naprawiona około roku 2050. Nad biegunami potrwa to nieco dłużej

W raporcie przygotowanym przez naukowców z WMO i Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Ochrony Środowiska (UNEP) prognozuje się, że dziura ozonowa, która każdej wiosny powstaje nad Antarktyką, powróci do stanu sprzed 1980 roku dopiero pod koniec XXI wieku. Braathen podkreślił jednak, że obecnie ta dziura ozonowa jest mniejsza niż w dwóch poprzednich latach.

Mimo wszystko naukowcy ostrzegają, że choć wiele substancji szkodliwych dla warstwy ozonowej zostało już wycofanych z produkcji, niektóre z ich przemysłowych zamienników są tzw. gazami cieplarnianymi i przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

kas/tr

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: nasa.gov