Dotychczas "nie do pomyślenia". "FAZ": przemyśleć niemieckie odstraszanie atomowe

Zachód boi się m.in. rosyjskiego arsenału jądrowego
Zachód boi się m.in. rosyjskiego arsenału jądrowego
mil.ru
Niemcy będą miały swoje odstraszanie przeciw Rosji?mil.ru

Jeżeli Donald Trump zrealizuje swoje obietnice wyborcze i pozostawi obronę Europy Europejczykom, Niemcy będą musiały zastanowić się nad własnym potencjałem nuklearnego odstraszania, by zrekompensować brak gwarancji USA - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Autor komentarza Berthold Kohler zwraca uwagę w poniedziałek, że już za czasów Baracka Obamy USA - mimo wstrząsów wywołanych polityką Rosji i Chin - "opieszale" grały rolę światowego policjanta, co nie powinno dziwić ze względu na liczne porażki i astronomiczne koszty finansowe i polityczne. "Teraz Amerykanie wybrali prezydenta, który w kampanii wyborczej zachowywał się tak, jakby uważał Pax Americana za pizzę z kukurydzą i hot doga" - zauważa komentator. "Jego zapowiedzi i obietnice dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa pokazują, że nie ma zielonego pojęcia, o czy mówi" - ocenia dodając, że jasne było tylko jedno: "Chce zarządzić wycofanie USA ze świata".

"Rosyjskie i chińskie władze w swoich zabezpieczonych od podsłuchów pomieszczeniach konferencyjnych musiały piać ze szczęścia" - zauważa Kohler. Trump jest zdecydowany dokonać czegoś, o czym Moskwa i Pekin nie śmiały nawet marzyć - pozostawić Azję i Europę samym sobie, czyli - z chińskiego i rosyjskiego punktu widzenia - właśnie Chinom i Rosji. Zdaniem "FAZ" przekonanie, że USA wiążą swój los z najważniejszymi partnerami w Europie i w regionie Pacyfiku, zostało zachwiane. Zasiane przez Trumpa wątpliwości "naruszają jeden z najważniejszych filarów zachodniej architektury bezpieczeństwa - zabezpieczającą pokój siłę odstraszania". Polityka odstraszania - przypomina Kohler - zapobiegała "przekształceniu zimnej wojny w nuklearną apokalipsę". Z Kremlem można skutecznie negocjować tylko wtedy, gdy jest się zdecydowanym i zdolnym do obrony własnych interesów, wartości i sojuszników - podkreśla.

Europa pozostawiona sama sobie?

Jeżeli Trump pozostanie przy swoich zapowiedziach, to będzie to oznaczać, że USA pozostawią obronę Europy samym Europejczykom "na skalę, jakiej nie znali od 1945 roku" - przewiduje "FAZ", wskazując na "nieprzyjemne skutki", których dotychczas unikali dzięki amerykańskiemu parasolowi atomowemu - wyższe wydatki na obronność, przywrócenie powszechnego obowiązku służby wojskowej, wyznaczenie nieprzekraczalnych (dla przeciwników) linii. Dla Niemców oznaczałoby to poruszenie tematu, który dotychczas był "dla niemieckich umysłów nie do pomyślenia" - stworzenia własnego nuklearnego potencjału odstraszania, który mógłby wyrównać brak amerykańskich gwarancji. Arsenały francuskie i brytyjskie są za słabe, a Moskwa stale się zbroi - ostrzega Kohler na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF