tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rosja kontra NATO

Polityka zagraniczna? Trump ma jedną odpowiedź: nie będziemy już więcej oszukiwani

Polityka zagraniczna? Trump ma jedną odpowiedź: nie będziemy już więcej oszukiwani
Foto: Shutterstock / Joseph Sohm Donald Trump stwierdził, że celowo nie mówi zbyt wiele o swojej polityce zagranicznej

Zaczęliśmy zapewniać opiekę tak wielu ludziom na tak wiele sposobów, że nie mamy już pieniędzy. NATO było w swoim czasie doskonałe, ale dziś musi zostać zmienione - powiedział Donald Trump. Polityk ubiegający się o nominację republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA udzielił "New York Timesowi" wywiadu na temat jego wizji polityki zagranicznej.

Zdaniem Donalda Trumpa zakończenie podsłuchiwania przez USA kanclerz Niemiec Angeli Merkel, po ujawnieniu tego przez Edwarda Snowdena, nie było dobrą decyzją.

- Chciałbym wiedzieć, co oni robią. Wiecie, wiele państw, nie powiem, że akurat Niemcy, ale wiele państw nas szpieguje. Myślę, że to była wielka niedźwiedzia przysługa Edwarda Snowdena - stwierdził.

Trump: to było szalone, idiotyczne

Pytany o warunki, na jakich Amerykanie powinni wysyłać swoje wojska na zagraniczne misje, podkreślił, że "najważniejsza zawsze będzie obrona naszego państwa". - Poza tym wszystko zależy od państwa, regionu, tego, jak przyjaźni nam byli dotychczas. Są przypadki państw, które nie były nam przyjazne pomimo naszej ochrony - ocenił.

Donald Trump szczególnie krytycznie ocenił amerykańską politykę na Bliskim Wschodzie. - Gdybyśmy cofnęli się o 15 lat i od tamtej pory nasi prezydenci chodziliby odpoczywać na plażę (zamiast prowadzić swoją politykę), mielibyśmy znacznie lepszą sytuację na Bliskim Wschodzie niż cała ta tragedia, śmierć, zniszczenie i wiecie, straty pieniędzy - stwierdził.

- Założenie, by jednocześnie walczyć z Baszarem al-Asadem i tzw. Państwem Islamskim było szalone, idiotyczne. Oni walczą sami ze sobą, a my walczymy z obiema stronami konfliktu. Myślę, że znacznie większym problemem dla nas jest tzw. Państwo Islamskie. Asad, wiecie, nie powiem że jest dobrym człowiekiem, bo nie jest, ale znacznie większym problemem są dżihadyści - podkreślił.

USA nie mają już pieniędzy na NATO?

Faworyt w wyścigu o prezydencką nominację partii republikańskiej zwrócił uwagę, że jego zdaniem konieczna jest zmiana sposobu funkcjonowania NATO, ponieważ USA nie stać już, by przeznaczać na jego funkcjonowanie tyle pieniędzy co dotychczas. - Powiem wam, że największym problemem, który mam z NATO, jest to, że płacimy za nie dalece zbyt dużo. NATO jest niesprawiedliwe, ponieważ w rzeczywistości innym pomaga więcej niż nam, ale to my płacimy nieproporcjonalnie dużo - powiedział.

- Jak wiecie, jestem człowiekiem, który zwraca uwagę na ekonomię również w sprawach wojskowych, ponieważ zaczęliśmy zapewniać opiekę tak wielu ludziom na tak wiele sposobów, że nie mamy już pieniędzy. NATO było w swoim czasie doskonałe, ale dziś musi zostać zmienione, by uwzględniać zagrożenie terroryzmem, oraz z tego powodu, że płacimy za nie zbyt wiele - podkreślił.

Donald Trump pytany, czy jego zdaniem Rosja jest na dobrej drodze, by ostatecznie zdominować Ukrainę, odpowiedział: - Cóż, dopóki nie będzie, wiecie, czegoś jak odrodzenie, szczere, wśród ludzi. Lub nie poproszą oni nas o pomoc. Ale oni nie proszą nas o pomoc, nawet nie proszą. Oni dosłownie nawet nie rozmawiają o tym, a mam na myśli państwa, które graniczą z Ukrainą.

"Nie chcę, by inni wiedzieli, co myślę"

Trump podkreślił, że jego poglądy można podsumować hasłem "Przede wszystkim Ameryka" (America First). - Nie jestem izolacjonistą, ale jestem zwolennikiem hasła "Przede wszystkim Ameryka" - powiedział. - Byliśmy lekceważeni, wyśmiewani i oszukiwani przez wiele, wiele lat przez ludzi, którzy byli mądrzejsi, sprytniejsi, twardsi. Byliśmy wielkim tyranem (ang. bully), ale nie byliśmy mądrze prowadzeni. A więc wielkim, głupim tyranem, który był systematycznie oszukiwany przez wszystkich, od Chin do Japonii, Korei Płd, Bliskiego Wschodu - wymieniał.

- To wszystko jest niedorzeczne. Nie będziemy już więcej oszukiwani, będziemy przyjaźni wobec wszystkich, ale nie damy się już więcej wykorzystywać - podkreślił Trump.

Jak podkreślił, celowo stara się jednak unikać nadmiernej precyzji, gdy mówi o swojej polityce zagranicznej. - Potrzebujemy nieprzewidywalności. Wolę nie mówić, bo nie chcę, by inni wiedzieli co naprawdę myślę - wytłumaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Rosja kontra NATO

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje