Donald Trump w Arlington. Oddał hołd poległym żołnierzom


Na Cmentarzu Narodowym w Arlington pod Waszyngtonem prezydent USA Donald Trump wziął udział w poniedziałek w obchodach Dnia Pamięci - święta upamiętniającego żołnierzy amerykańskich poległych w konfliktach zbrojnych, w których udział brały Stany Zjednoczone.

- Mam nadzieję, że każdego dnia będziemy w stanie udowodnić, że jesteśmy warci nie tylko poświęcenia i służby tych, którzy tu spoczywają, ale także wyrzeczeń ich rodzin i ukochanych. Tych, których pozostawili po sobie. Wyjątkowych, wyjątkowych ludzi - powiedział Donald Trump po złożeniu wieńca na Grobie Nieznanych Żołnierzy.

Prezydent jako przykład takich "wyjątkowych ludzi", których bliscy oddali swoje życie ojczyźnie, wskazał rodzinę emerytowanego generała piechoty morskiej Johna Kelly'ego, wielokrotnie odznaczonego za męstwo weterana operacji w Iraku, obecnie ministra bezpieczeństwa narodowego.

Jego najstarszy syn, oficer piechoty morskiej Robert Kelly zginął w Afganistanie w wyniku wybuchu miny w 2010 roku. Miał 29 lat. Młodszy syn generała Kelly'ego, John Kelly Jr., jest majorem piechoty morskiej i jeszcze w tym tygodniu wyruszy na kolejną w swojej karierze wielomiesięczną służbę w Iraku.

Po wygłoszeniu przemówienia Trump w milczeniu przeszedł do kwatery numer 60 Cmentarza Narodowego, gdzie znajduje się ponad 800 grobów żołnierzy, którzy od 2001 roku zginęli w Afganistanie i Iraku.

Obchody także w Waszyngtonie

Na Cmentarzu Narodowym w Arlington w poniedziałek Donald Trump po raz pierwszy uczestniczył w uroczystościach Dnia Pamięci w roli zwierzchnika amerykańskich sił zbrojnych. Było to także jego pierwsze publiczne wystąpienie od powrotu w sobotę wieczorem z pierwszej oficjalnej podróży zagranicznej.

Na Cmentarzu Narodowym w Arlington, gigantycznej nekropolii położonej na przeciwległym od Białego Domu brzegu Potomaku w stanie Wirginia, znajduje się ponad 400 tysięcy grobów żołnierzy, którzy walczyli w konfliktach zbrojnych, i ich najbliższych rodzin.

Podobne obchody Dnia Pamięci miały miejsce w poniedziałek w amerykańskiej stolicy przed Monumentem II Wojny Światowej oraz pomnikiem upamiętniających ponad 50 tysięcy żołnierzy amerykańskich poległych podczas wojny wietnamskiej.

Memorial Day

Obchody Dnia Pamięci (Memorial Day) datują się od pierwszych lat po zakończeniu amerykańskiej wojny secesyjnej (1861-1865), jednego z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości, w którym zginęło 620 tysięcy osób. Po wojnie secesyjnej narodził się zwyczaj dekorowania kwiatami grobów poległych, zarówno tych, którzy walczyli po stronie Konfederacji, jak i Unii. Święto zwane początkowo Dniem Dekoracji z czasem przyjęło nazwę Dnia Pamięci.

Do roku 1968 Dzień Pamięci był obchodzony 30 maja. W roku 1968 Kongres zmienił datę obchodów na ostatni poniedziałek maja, aby w ten sposób stworzyć długi, trzydniowy weekend. Od roku 1971 ten nowy dzień obchodów obowiązuje we wszystkich stanach.

Zdaniem krytyków, ta spowodowana praktycznymi względami zmiana daty obchodów spowodowała, że dla większości Amerykanów nie jest to dzień pamięci o tych, którzy złożyli ostateczną ofiarę ojczyźnie, ale obfitujący w wyprzedaże i promocje długi weekend nieoficjalnie otwierający sezon letnich wakacji.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP