Deputowany chce przeprosin za rzeźbę. "Nie rozumiem. Rosja zawsze była u boku Polski"

16.10 | Pomnik, który wywołał międzynarodowe zamieszanie
16.10 | Pomnik, który wywołał międzynarodowe zamieszanie
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
Kontrowersyjna rzeźba nie podoba się Rosji Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Deputowany Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji, Franc Klincewicz w piątek zapowiedział, że zażąda oficjalnych przeprosin od Polski za ustawienie w Gdańsku przez studenta ASP rzeźby przedstawiającej radzieckiego żołnierza gwałcącego ciężarną kobietę. Jak podkreślił, nie rozumie postępowania artysty, bo Polskę i Rosję "zawsze łączyły dobre stosunki", a Rosja "zawsze była u boku Polski".

- Będziemy żądać oficjalnych przeprosin - nie bacząc na to, że organy ścigania usunęły nielegalnie ustawiony pomnik i że to one powinny zdecydować, jak ukarać tego chłopca, który nasłuchał się czegoś i próbował wywołać skandal - oświadczył Klincewicz, który w Dumie jest pierwszym wiceprzewodniczącym komisji ds. weteranów. - Jest coś takiego, jak oficjalne oświadczenia parlamentu. Będziemy żądać od Sejmu Polski, aby dał ocenę prawną tego, co się wydarzyło - dodał deputowany, który jest także członkiem władz kierowanej przez prezydenta Władimira Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa partii Jedna Rosja.

"Rosja zawsze była u boku Polski"

Komentując sprawę rzeźby, Klincewicz ocenił też, że jest ona częścią trwającej w Polsce od 20 lat kampanii dyskredytacji Rosji. - Nie potrafię zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Nasze kraje zawsze łączyły dobrosąsiedzkie stosunki. Rosja zawsze była u boku Polski, dzięki czemu Polska się rozwijała i rozkwitała - oznajmił. Cytowany przez rosyjski portal Life News deputowany podkreślił, że "nie można zapominać o 600 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy polegli za wyzwolenie Polski". Klincewicz zauważył, że "w tamtych czasach trybunały bardzo surowo karały wszelkie bezprawne działania, w tym takie jak na przykład gwałty rosyjskich żołnierzy nawet na niemieckich obywatelkach". - O Polsce już nie wspominam - dodał.

- To przesadzona reakcja, szczególnie, że władze Gdańska szybko usunęły rzeźbę - tak wypowiedź rosyjskiego polityka skomentował w piątek zasiadający w sejmowej komisji spraw zagranicznych poseł PO Tomasz Lenz. Jak dodał, rosyjski deputowany - skoro czuje taką potrzebę - powinien zażądać przeprosin od twórcy kontrowersyjnego dzieła.

W środę do sprawy odnosił się rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. - Przykro mi z powodu incydentu wokół pomnika żołnierzy radzieckich w Gdańsku. To działania pseudoartystyczne. Nie wpłyną na relacje Polski i Rosji - napisał na Twitterze.

Rzeźba oburzyła Rosję

Rzeźbę obok pomnika czołgu T-34 przy alei Zwycięstwa, głównej ulicy przelotowej Gdańska, bez stosownych pozwoleń ustawił w sobotę wieczorem student ASP Jerzy Bohdan Szumczyk. Czołg to autentyczny pojazd z II wojny światowej, którym wojska radzieckie wjechały do Gdańska wiosną 1945 roku. Po kilkunastu godzinach rzeźba została usunięta przez policję. We wtorek oburzenie rzeźbą wyraził ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Aleksander Aleksiejew. Jego zdaniem dzieło Szumczyka miało charakter bluźnierczy i obrażało uczucia Rosjan. Według oświadczenia wydanego przez ambasadora student "poprzez swoją pseudosztukę znieważył pamięć ponad 600 tys. żołnierzy radzieckich, poległych w walce o wolność i niepodległość Polski".

Śledztwa nie będzie

W czwartek w oświadczeniu Szumczyk zapewnił, że swoim działaniem "nie zamierzał wzbudzać agresji" czy nienawiści, a przeciwnie chciał powiedzieć prawdę, która "jest niezbędna do budowania dobrego sąsiedztwa w przyszłości". - Ta rzeźba nie jest nośnikiem nienawiści, a zwróceniem uwagi na problem wojen i gwałtów - napisał. Student wyjaśnił, że chciał "głośno powiedzieć o prawdzie historycznej" i "o jej przemilczanym wątku". - Nie zajmuję się wojną jako konfliktem nacji. Przepraszam, jeśli kogoś obraziłem - dodał. Również w czwartek Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz umorzyła sprawę rzeźby. Śledczy nie dopatrzyli się w tym przestępstwa; uznali, że mogło dojść do wykroczenia. Oceniono, że artysta nie złamał art. 256 par. 2 kodeksu karnego, czyli nie nawoływał - poprzez prezentowanie rzeźby - do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Prokuratorzy uznali też, że artysta nie złamał art. 261 kk, czyli "nie znieważył miejsca publicznego urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego".

Autor: /jk / Źródło: PAP