Książę małżonek nie chce być pochowany u boku królowej. "Nie był traktowany na równi z nią"

Małżonek królowej nie chce być pochowany u boku żony
Małżonek królowej nie chce być pochowany u boku żony
TVN24BiS /
Małgorzata i Henryk poznali się w 1965 roku TVN24BiS /

83-letni Henryk, mąż duńskiej królowej Małgorzaty II, nie zostanie pochowany obok żony w królewskim sarkofagu w katedrze w Roskilde - poinformowano w czwartek. - Nie jest tajemnicą, że książę od wielu lat był nieszczęśliwy z powodu swojej roli i tytułu, który otrzymał w duńskiej monarchii. To niezadowolenie pogłębiło się w ostatnich latach - wyjaśniła powody takiej decyzji szefowa biura prasowego pałacu.

83-letni Henryk wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie jest zadowolony z tytułu, który przyznano mu po ślubie z Małgorzatą. Uważał bowiem, że zamiast "księciem małżonkiem" powinien być nazywany "królem małżonkiem".

"Nie był traktowany na równi z żoną"

Jeszcze do niedawna wydawało się oczywiste, że Henryk zostanie pochowany obok Małgorzaty w królewskiej nekropolii w katedrze w Roskilde. W czwartek poinformowano jednak, że tak się nie stanie.

- Nie jest tajemnicą, że książę od wielu lat był nieszczęśliwy z powodu swojej roli i tytułu, który otrzymał w duńskiej monarchii. To niezadowolenie pogłębiło się w ostatnich latach - wyjaśniła powody takiej decyzji szefowa biura prasowego pałacu Lene Balleby.

- Dla księcia decyzja, by nie zostać pochowanym obok żony jest naturalną konsekwencję tego, że nie był traktowany z nią na równi. Nie otrzymał tytułu ani roli, których chciał - dodała.

W komunikacie dworu królewskiego poinformowano, że Małgorzata wie o decyzji męża już od jakiegoś czasu i akceptuje jego wybór.

Przekazano jednocześnie, że książę chce być pochowany w Danii.

Pochodzący z Francji i wywodzący się z rodziny hrabiowskiej Henryk Maria Jan Andrzej de Laborde de Monpezat, spotkał swą przyszłą żonę w 1965 roku, gdy pracował w ambasadzie Francji w Londynie. W przeciwieństwie do królowej Małgorzaty II nigdy nie zdobył serca Duńczyków, którzy z zadowoleniem przyjęli jego przejście w 2016 roku na emeryturę. Książę od tej pory nie składał ani nie przyjmował oficjalnych wizyt zagranicznych, nie uczestniczył w oficjalnych przyjęciach, inauguracji sesji parlamentu.

Autor: kg / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia