Cios dla budżetu dżihadystów. Koalicja zniszczyła kolejne rafinerie

Państwo Islamskie zarabia m.in. na sprzedaży ropy

Trzy rafinerie, opanowane przez dżihadystyczną organizację zbrojną Państwo Islamskie (IS) na północy Syrii, zostały zniszczone w nocy z soboty na niedzielę wskutek ataków lotniczych koalicji pod wodzą USA - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Czwarta rafineria została uszkodzona. Wszystkie zakłady mieściły się przy granicy z Turcją.

W czwartek i piątek koalicja zniszczyła już dwanaście rafinerii kontrolowanych przez to radykalne ugrupowanie w bogatej w ropę prowincji Dajr az-Zaur we wschodniej Syrii. Granicząca z Irakiem prowincja Dajr az-Zaur jest niemal całkowicie kontrolowana przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Przed wojną domową, która wybuchła w Syrii ponad trzy lata temu, był to jeden z głównych regionów wydobycia ropy. Sprzedaż ropy z zajętych pól naftowych stanowi dla bojowników jedno z głównych źródeł dochodu.

Zniszczyć gospodarkę Państwa Islamskiego

Jak poinformował szef Syryjskiego Obserwatorium Rami Abdel Rahman, "koalicja chce również zniszczyć gospodarkę Państwa Islamskiego", która jest motorem wojny.

- Państwo Islamskie przetwarza ropę w sposób chałupniczy i sprzedaje ją tureckim odbiorcom - wskazał Rahman.

Według ekspertów kontroluje ono siedem pól naftowych i dwie rafinerie na północy Iraku, a także sześć z dziesięciu pól naftowych w Syrii, zwłaszcza w Dajr az-Zaur. USA wraz z koalicją państw, głównie arabskich, prowadzą od początku tygodnia naloty przeciwko Państwu Islamskiemu na terenie Syrii. Od sierpnia ostrzeliwały jego pozycje w Iraku. Od początku ataków koalicji wydobycie ropy z pól naftowych będących pod kontrolą Państwa Islamskiego praktycznie ustało - informuje agencja AFP.

Autor: kg/tr / Źródło: PAP

Raporty: