Chiny wyślą żołnierzy za granicę? Będzie nowe prawo

Zmiana prawa może oznaczać nie tylko dalszą modernizację chińskiej armii, ale też zmianę całej doktryny obronnej.wikipedia.org | US Department of Defense

Chiny pracują nad rewizją prawa, które umożliwi wysyłanie chińskich żołnierzy na zagraniczne misje antyterrorystyczne. Nowe prawo ma umożliwić ochronę chińskich interesów gospodarczych w niestabilnych częściach świata.

Nowe prawo antyterrorystyczne, którego uchwalenie spodziewane jest w najbliższych tygodniach, ma umożliwić Chinom wysyłanie żołnierzy za granicę na misje terrorystyczne. Dotychczasowa doktryna obronna oraz prowadzona przez Pekin polityka zagraniczna nie przewidywały takiej możliwości. Chiny wielokrotnie krytykowały również tego typu misje jako "ingerencje w wewnętrzne sprawy innych państw".

Globalna ochrona interesów

Nowe możliwości mają być częścią większych zmian prawnych, które mają wzmocnić możliwości Państwa Środka w zakresie walki z terroryzmem. Chińczycy rzadko bywali dotąd celem ataków terrorystycznych w innych państwach, dzięki nowemu prawu chcą jednak skuteczniej chronić swoje interesy gospodarcze. Chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dostępu do złóż surowców naturalnych oraz realizowanych inwestycji w najbardziej niestabilnych częściach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Na potrzebę posiadania zdolności wysyłania żołnierzy za granicę Chiny zwróciły uwagę w 2011 roku, kiedy zmuszone zostały do ewakuacji tysięcy chińskich pracowników z Libii, w której wybuchła wojna domowa. Wojskowa ochrona mogłaby być również zapewniania w sytuacjach, gdy chińska aktywność budzi sprzeciw lokalnej ludności.

Jak wskazują cytowani przez Reutersa eksperci, kluczowy artykuł 76. prawa umożliwiającego Chinom wysyłanie wojsk za granicę będzie zawierał zapis o konieczności posiadania zgody "odpowiedniego państwa", dalsze szczegóły nie są jednak znane.

Zmiana doktryny obronnej Chin?

- Nowe prawo będzie dowodem na ewolucję sposobu myślenia Pekinu o walce z terroryzmem. Umożliwienie wysyłania chińskich żołnierzy na zagraniczne misje będzie wiązało się nie tylko z modernizacją armii pod tym kątem, ale w rezultacie też zmianą całej doktryny obronnej - ocenił cytowany przez agencję Daveed Gartenstein-Ross, ekspert waszyngtońskiej Foundation for Defense of Democracies.

Mimo braku prawnych regulacji Chiny w ostatnich latach zdążyły przeprowadzić kilka zagranicznych operacji wojskowych. W 2011 roku, wspólnie z Tajlandią, Birmą i Laosem, chińscy żołnierze uczestniczyli w wymierzonej w handlarzy narkotyków operacji na rzece Mekong. Chińska marynarka wojenna zaczęła również regularnie prowadzić operacje antypirackie u wschodnich wybrzeży Afryki, starając się chronić w ten sposób morskie szlaki handlowe w tym rejonie.

Uregulowanie tego typu chińskich operacji od strony prawnej ma "zwiększyć znaczenie Chin jako uczestnika światowych wysiłków w walce z terroryzmem", skomentowało sprawę chińskie Ministerstwo Obrony. Prawdopodobnie ma ono również uspokoić inne państwa, za sprawą doprecyzowania powodów i zasad dopuszczalnego wysyłania chińskich żołnierzy za granicę.

Autor: mm/ja / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org | US Department of Defense