Wirus zika wykryty u zmarłych. Śmierć mogła być powiązana z zakażeniem


Naukowcy stwierdzili obecność wirusa Zika u trzech osób, które zmarły w ubiegłym roku w Brazylii - poinformował minister zdrowia Marcelo Castro. Jego zdaniem przypadki te prawdopodobnie świadczą o współwystępowaniu wirusa i komplikacji zdrowotnych, które może powodować on u pacjentów.

Jak poinformował brazylijski minister zdrowia Marcelo Castro, naukowcy wykryli obecność wirusa zika w ciele 20-letniej kobiety ze stanu Rio Grande del Norte, która zmarła w kwietniu ubiegłego roku. Przyczyną zgonu była niewydolność oddechowa.

Wirus powoduje śmiertelne komplikacje?

Nie udało się stwierdzić, w jakim stopniu wirus przyczynił się do jej śmierci, jednak zdaniem Castro niewydolność oddechowa 20-latki prawdopodobnie była "powiązana z zakażeniem" wirusem zika.

Wirus zika wykryto również u dwóch innych pacjentów, którzy z powodu powikłań zmarli w ubiegłym roku. Zdaniem Castro, te trzy przypadki śmierci mogą świadczyć o współwystępowaniu wirusa i komplikacji, które powoduje on u pacjentów.

Brazylijski minister zdrowia zapowiedział zarazem, że dzięki rozpoczęciu współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Teksasie możliwe będzie opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi zika w ciągu roku. Jak jednak podkreślił, na zapewnienie szczepionki ludziom będzie trzeba poczekać dłużej.

Szacuje się, że tylko w Brazylii wirusem może być zakażonych nawet 1,5 mln osób.

Niebezpieczny, lecz niezbadany

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje wirus Zika, szerzący się w Ameryce Południowej, jako międzynarodowe zagrożenie - wynika z oświadczenia tej agencji ONZ. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli. U większości osób wirus nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznaczne (np. ból stawów, mięśni i oczu, gorączka, wysypka).

Naukowcy podejrzewają jednak, że zika ma związek zarówno z mikrocefalią (małogłowiem) u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka.

Wirus został odkryty w Ugandzie w 1947 roku, ale jeszcze w zeszłym roku uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia.

Autor: mm//rzw / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: