Bez znieczulenia, z ministrem u boku. Jak rodziły poprzedniczki Kate


Wielka Brytania odlicza dni do narodzin drugiego dziecka książęcej pary, które planowane są w kwietniu 2015 roku. Księżna Kate urodzi dziecko w szpitalu St. Mary's w Paddington w Londynie otoczona najlepszą opieką medyczną w Anglii. Ale członkinie rodziny królewskiej nie zawsze miały tak komfortowe warunki.

Jednym z ciekawszych zwyczajów związanych z narodzinami nowego członka rodziny królewskiej jest fakt, że przez kilkaset lat przy jego przyjściu na świat był obecny minister rządu. Miał on obowiązek upewnić się, że dziecka nie podmieniono podczas narodzin.

Zwyczaj ten pochodzi prawdopodobnie z 1688 roku kiedy grupa urzędników obserwowała poród Marii z Modeny, żony króla Jakuba II, w związku z plotkami, o tym, że nie jest ona wcale w ciąży, a fałszywe dziecko zostanie przemycone do pokoju w nocniku.

Tradycję kontynuowano także w XX wieku. Ostatni raz minister rządu uczestniczył w narodzinach nowego członka rodziny królewskiej w 1936 roku. Na świat przyszła wówczas księżna Aleksandra, kuzynka królowej Elżbiety. Zwyczaj oficjalnie zniesiono na krótko przed narodzinami księcia Karola.

Ze znieczuleniem

Królowa Wiktoria była pierwszą kobietą z rodziny królewskiej, która rodziła ze znieczuleniem. Matce dziewięciorga dzieci podano chloroform podczas jej ósmego i dziewiątego porodu (księcia Leopolda w 1853 roku i księżnej Beatrycze w 1857 roku).

Lekarz, który przyjmował poród doktor John Snow stał się bardziej znany jako jeden z ojców epidemiologii, któremu udało się zatrzymać epidemię cholery w londyńskiej dzielnicy Soho.

W szpitalu

Książę William to pierwszy następca tronu, który urodził się w szpitalu. Miało to miejsce 21 czerwca 1982 roku w szpitalu St. Mary w Paddington. Tam też na świat przyszli jego brat Harry i syn George.

Było to zerwanie z nieoficjalnym zwyczajem, że następcy tronu powinni rodzić się w jednym z domów rodziny królewskiej. Książę Karol urodził się w Pałacu Buckingham, a królowa Elżbieta II w domu swojego dziadka w Mayfair w środkowym Londynie (choć w tym czasie nie spodziewano się, że obejmie tron, gdyż następcą króla Jerzego V był starszy brat jej ojca Edward VIII, który abdykował w 1936 roku, aby móc poślubić dwukrotną rozwódkę Wallis Simpson).

Brak nazwisk

Wielu członków rodziny królewskiej nie posiada nazwisk. Członkowie rodu zwykle mają po kilka imion jak książę Karol Filip Artur Jerzy, czy jego syn Wiliam Artur Filip Ludwik czy najmłodszy członek rodziny królewskiej Jerzy Aleksander Ludwik. Jednak większość z członków najważniejszej brytyjskiej rodziny nie ma nazwisk. Synowie księcia Karola i księżnej Diany, którzy nosili tytuł książąt Walii, używali w szkole nazwiska Wales (Walia).

Związane jest to z decyzją Tajnej Rady (ciała doradczego władcy Wielkiej Brytanii) z 1960 roku, że rodowe nazwisko Mountbatten-Windsor mogą nosić tylko ci potomkowie królowej Elżbiety, którzy nie są bezpośrednio w linii sukcesji do tronu. Rodzina królewska chce w ten sposób ukryć niemieckie pochodzenie nazwiska Mountbatten.

"Baby Cambridge"

Plotki mówiące, że księżna jest w drugiej ciąży pojawiały się w angielskich mediach w lipcu ub. roku. Dopiero we wrześniu w krótkim oświadczeniu poinformowano o ciąży księżnej Kate. Nie podano jednak wtedy, w którym jest miesiącu. Z kolei w październiku poinformowano, że dziecko przyjdzie na świat w kwietniu 2015 roku.

Pierwsza ciąża księżnej wywołała na Wyspach prawdziwą histerię. Na pojawienie się na świecie „Royal baby” czekała cała Wielka Brytania. Książę George (Jerzy) narodził się 22 lipca 2013 roku. Jest obecnie trzeci w kolejce do brytyjskiego tronu, po dziadku księciu Karolu i ojcu księciu Williamie.

Autor: kło//gak / Źródło: CNN, tvn24.pl