"Atak na suwerenność Ukrainy". Parlamentarzyści OBWE potępiają Rosję

Podpisanie umowy o aneksji Krymu
Podpisanie umowy o aneksji Krymu
Reuters Archive
Do aneksji doszło po wkroczeniu na Krym żołnierzy w rosyjskich mundurach pozbawionych dystynkcjiReuters Archive

Na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) prawie 100 parlamentarzystów, głównie z Europy, potępiło działania Rosji na Ukrainie, w tym aneksję Krymu. Obrady odbywają się w Helsinkach w 40. rocznicę podpisania aktu końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), poprzedniczki OBWE.

96 parlamentarzystów z ponad 50 krajów potępiło Rosję za "jednostronny i nieuzasadniony atak na suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną". Siedem osób było przeciwnych przyjęciu takiej rezolucji, a 32 wstrzymały się od głosu.

Posiedzenie bez Rosji

Rosja nie uczestniczy w posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w stolicy Finlandii po tym, jak odmówiono jej delegatom przyznania wiz zgodnie z zakazami podróży wydanymi przez Unię Europejską. Zakazy te są częścią międzynarodowych sankcji nałożonych na Rosję w odpowiedzi na jej działania na Ukrainie.

Wśród objętych zakazem jest przewodniczący Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu, Siergiej Naryszkin, który wyraził nadzieję, że rosyjska delegacja weźmie udział w kolejnym posiedzeniu OBWE na jesieni w Mongolii.

Zdaniem ekspertów Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), podpisany w 1975 roku w Helsinkach przez 35 państw, był kamieniem milowym w redukowaniu napięć pomiędzy Wschodem i Zachodem w okresie zimnej wojny.

Nielegalna aneksja Krymu

18 marca 2014 roku Władimir Putin podpisał na Kremlu umowę z przewodniczącym krymskiego parlamentu, premierem Krymu oraz merem Sewastopola, zgodnie z którą Republika Krymu i Sewastopol stały się częściami Federacji Rosyjskiej.

Władze Ukrainy i państwa Zachodu nie uznały wyników referendum i secesji Krymu, podkreślając, że doszło do nich z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Autor: mm//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 3.0 | Anton Holoborodko

Raporty: