Wyroki dzień po dniu. Przedłużono zawieszenie kary Nawalnemu


W czwartek został skazany na grzywnę, w piątek wydłużono mu okres zawieszenia kary więzienia. Po tej decyzji moskiewskiego sądu, jeśli opozycjonista Aleksiej Nawalny do końca 2020 roku złamie prawo, może trafić do kolonii karnej.

Z wnioskiem o wydłużenie okresu zawieszenia kary zwróciła się do sądu Federalna Służba Więzienna (FSIN). Służba zwróciła uwagę, że opozycjonista był ostatnio kilkakrotnie karany administracyjnie za naruszenie przepisów o zgromadzeniach publicznych.

Polityczny motyw?

Wyrok, który zapadł w grudniu 2014 roku, dotyczył domniemanej defraudacji funduszy firmy Yves Rocher. W procesie, w którym Nawalny otrzymał 3,5 roku w zawieszeniu, współoskarżonym był jego brat Oleg. Jemu sąd nie zawiesił wykonania kary i Oleg Nawalny wciąż odbywa wyrok w kolonii karnej.

Piątkowa decyzja sądu oznacza, że do końca 2020 roku, w razie złamania przez Nawalnego prawa, sąd może nakazać wykonanie kary i skierować opozycjonistę do kolonii karnej. O tego rodzaju decyzję służby więzienne już wcześniej zabiegały, ale dotąd sąd odrzucał ich wnioski.

Prośbę FSIN Nawalny wiąże ze swoją kampanią polityczną. Jego zdaniem władze starają się pozbawić go legalnej możliwości udziału w wyborach prezydenckich w Rosji. Współpracownik opozycjonisty Leonid Wołkow jeszcze przed decyzją sądu zapewnił, że wydłużenie terminu zawieszenia kary nie wpłynie na kampanię.

Kolejny pozwy i wyroki

Ten sam sąd skazał Nawalnego dzień wcześniej, w czwartek, na grzywnę w wysokości 300 tysięcy rubli (około 17,8 tysiąca złotych) za powtórne wykroczenie w postaci naruszenia zasad organizowania zgromadzeń publicznych. Chodziło o akcje w dniach 8 i 9 lipca, podczas których wolontariusze rozdawali materiały agitacyjne opozycjonisty.

Ponadto w piątek pozew przeciwko Nawalnemu złożyła fundacja Socgosprojekt, którą kieruje Ilja Jelisiejew, kolega ze studiów premiera Dmitrija Miedwiediewa. O fundacji tej mowa jest w opublikowanym przez Nawalnego w marcu w internecie materiale śledczym na temat domniemanego ukrytego majątku premiera. Według materiału Miedwiediew jest posiadaczem cennych nieruchomości w Rosji i za granicą, którymi dysponuje poprzez sieć fundacji kierowanych przez powiązane z nim osoby.

Socgosprojekt w pozwie przeciw Nawalnemu domaga się sprostowania informacji o fundacji i usunięcia tych informacji z filmu o Miedwiediewie, opublikowanego na stronie internetowej Nawalnego, stronie jego Fundacji Walki z Korupcją oraz serwisie YouTube.

Nawalny otwiera sztaby

Pod koniec zeszłego roku Nawalny zadeklarował zamiar startu w wyborach prezydenckich w Rosji w marcu przyszłego roku. Centralna Komisja Wyborcza uważa, że kandydowanie uniemożliwiają opozycjoniście ciążące na nim wyroki sądowe.

Mimo to otwiera on swoje sztaby wyborcze na terenie Rosji. Ich liczba sięga już 60. Na początku lipca w wielu sztabach policja przeprowadziła rewizje, konfiskując materiały agitacyjne. Sztaby były też blokowane przez policję i są obiektem ataków ze strony prokremlowskich aktywistów.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: