89-letni ultrakonserwatysta na czele strażników systemu

Ajatollah Ahmad Dżanati został przewodniczącym Zgromadzenia Ekspertów
Ajatollah Ahmad Dżanati został przewodniczącym Zgromadzenia Ekspertów
ISNA
Ahmad Dżanati ma 89 latISNA

Wysokiej rangi ultrakonserwatywny duchowny irański, 89-letni ajatollah Ahmad Dżanati, został wybrany na przewodniczącego Zgromadzenia Ekspertów, jednej z najbardziej wpływowych instytucji w Iranie. Zastąpi on na tym stanowisku ajatollaha Mohammada Jazdiego, który przepadł w ostatnich wyborach w lutym do Zgromadzenia Ekspertów.

Wybór Dżanatiego wzmacnia jego pozycję w państwie - zwraca uwagę agencja AFP. Ajatollah ten, który sprawuje obecnie urząd przewodniczącego Rady Strażników Konstytucji - zatwierdzającej m.in. kandydatów w wyborach i badającej zgodność ustaw z konstytucją i prawem islamu - znany jest z wrogiego usposobienia do irańskich reformatorów, w tym otwartej krytyki umiarkowanego prezydenta Hasana Rowhaniego.

W wyborach na przewodniczącego Zgromadzenia Ekspertów otrzymał poparcie 51 członków na 85 głosujących. Pozostali kandydaci Ebrahim Amini i Mahmud Haszemi Szahrudi dostali odpowiednio 21 i 13 głosów. Siły reformatorskie i umiarkowane, skupione wokół prezydenta Rowhaniego i byłego prezydenta Akbara Haszemiego Rafsandżaniego, którzy też są członkami Zgromadzenia, prowadziły kampanię na rzecz ajatollaha Aminiego w celu zablokowania ajatollaha Dżanatiego - zauważa AFP.

Ostoja konserwatyzmu

Odnowione 26 lutego w wyborach powszechnych liczące 88 miejsc Zgromadzenie Ekspertów składa się wyłącznie ze starszych duchownych muzułmańskich. Gremium to jest jedną z najważniejszych instytucji w Iranie. Jako jedyny organ konstytucyjny jest odpowiedzialny za nominowanie, kontrolowanie i ewentualne odwoływanie najwyższego przywódcy duchowo-politycznego; w praktyce jednak nigdy nie zakwestionowało jego działań. Ci wybierani na osiem lat eksperci mogą zatem w tej kadencji odgrywać pierwszoplanową rolę przy nominacji następcy ajatollaha Alego Chameneia, który w lipcu skończy 77 lat.

Ważna funkcja

Zgromadzenie Ekspertów nie liczyło się zbytnio w ostatnich latach, gdyż stanowisko najwyższego przywódcy było obsadzone od 1989 r. Ale tym razem jest inaczej - zauważają analitycy. Zważywszy, że Chamenei jest już w podeszłym wieku i podupada na zdrowiu (w 2014 r. przeszedł operację raka prostaty), gremium ekspertów w tej kadencji będzie musiało najpewniej zmierzyć się z wyborem jego następcy, wyznaczając kurs kraju na nadchodzące lata. W wyborach do Zgromadzeniu Ekspertów swe miejsca utrzymali Rowhani i Rafsandżani; ponownie zostali też wybrani prominentni twardogłowi. Agencja Reutera i AFP zwracają uwagę, że wybór Dżanatiego na przewodniczącego Zgromadzenia jest oznaką, iż konserwatyści w większości kontrolują to gremium. W marcu ajatollah Chamenei oświadczył, że Zgromadzenie Ekspertów "powinno pozostać gremium o charakterze rewolucyjnym: myślącym i działającym w sposób rewolucyjny". W liście do nowo wybranych członków Chamenei wezwał ich, by "strzegli islamskiej rewolucji i tożsamości", a także "zwracali uwagę na osobiste i polityczne oddanie (nowego) duchowego przywódcy".

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ISNA | Amir Kholousi