42 naruszenia terytorium. Szwedzi odtajniają dane, na liście Polska

Szwedzkie Gripeny w akcji
Szwedzkie Gripeny w akcji
Förvarsmakten/Combat Camera
Szwedzkie myśliwce SAAB JAS 39 Gripen chronią przestrzeń powietrznąFörvarsmakten/Combat Camera

Szwedzkie siły powietrzne po raz pierwszy ujawniły tajne dotychczas informacje dotyczące naruszeń swojego terytorium przez obce państwa w ciągu ostatnich pięciu lat. Na czele listy wcale nie znajduje się Rosja.

Obce państwa w ciągu ostatnich pięciu lat naruszyły szwedzkie terytorium 42 razy - podaje dziennik "Dagens Nyheter", powołując się na szwedzkie siły zbrojne.

Opublikowanie niejawnych do niedawna informacji to wynik nacisku na szwedzkie wojsko o większą przejrzystość. Ma to związek z obawą obywateli krajów nordyckich o wzmożoną rosyjską aktywność w tym regionie.

USA na czele

Jednak - jak się okazuje - to wcale nie Rosja najczęściej naruszała terytorium Szwecji, tylko Stany Zjednoczone. Wojsko informuje, że takich incydentów w ciągu ostatniego pięciolecia było siedem.

Jednym z najgłośniejszych wtargnięć - jak podaje wojsko - był incydent z Boeingiem RC-135 z lipca 2014, kiedy amerykańska maszyna pomimo zakazu naruszyła szwedzką przestrzeń powietrzną. Amerykanie gonili wówczas samolot rosyjski.

Rosja - jak podają Szwedzi - znalazła się na liście zaraz za USA i sześciokrotnie naruszyła terytorium państwa.

Pozostali to: Niemcy (6 razy), Norwegia (5) i Monako (3), Holandia (2), Polska (2), Katar (2). Jednokrotnie przestrzeń powietrzną Szwecji naruszyły: Albania, Bahrajn, Dania, Estonia, Francja, Portugalia i Turcja.Rosjanie blisko szwedzkich granicJednak dowódca szwedzkich sił zbrojnych Michael Byden powiedział "Dagens Nyheter", że to Rosja jest jedną z wiodących sił, która zwiększyła swoją aktywność w rejonie Bałtyku, przez co Szwedzi musieli się dostosować do takich praktyk - Rosja prowadzi więcej manewrów, ma bardziej złożone scenariusze szkoleniowe, częściej latają i częściej pływają - powiedział.Przedstawiciel szwedzkiego MSZ stwierdził, że rosyjskie wyrachowanie polega na tym, że latają oni blisko szwedzkich granic, bez naruszania przestrzeni powietrznej.

Autor: pk\mtom / Źródło: The Local, Dagens Nyheter

Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC BY-SA 2.0) | Milan Nykodym