21-latka skazana za próbę wstąpienia do IS. Mówi, że jechała do Syrii poślubić ukochanego

[object Object]
Dżihadyści tak zwanego Państwa Islamskiego chwalą się sukcesami. Nagranie archiwalne Jacm/Twitter
wideo 2/23

Sąd Najwyższy Rosji utrzymał wyrok 4,5 roku kolonii karnej dla 21-letniej Warwary Karaułowej. Została ona skazana w głośnym procesie za próbę przedostania się do Syrii, w celu - jak uznał sąd niższej instancji - wstąpienia w szeregi tak zwanego Państwa Islamskiego (IS).

Po środowym posiedzeniu Sądu Najwyższego adwokaci Warwary Karaułowej zapowiedzieli apelację, a także skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) na działania śledczych.

Od wyroku sądu niższej instancji odwoływali się obrońcy Karaułowej, oceniając go jako zbyt surowy. Ich zdaniem, oskarżyciele nie udowodnili, że dziewczyna próbowała przedostać się do Syrii po to, by zostać terrorystką.

O utrzymanie w mocy wyroku wnosiła prokuratura, której zdaniem Karaułowa miała zamiar wstąpić do jednej z grup terrorystycznych po to, by dokonać zamachu samobójczego na terenie Syrii lub Europy.

Petycja dziennika

Przed posiedzeniem Sądu Najwyższego petycję z apelem o uwolnienie Karaułowej ogłosiła w internecie niezależna "Nowaja Gazieta". Autorzy petycji wskazują, że surowy wyrok dla 21-latki jest ukaraniem nie terrorystów i werbowników, lecz ich ofiary.

Krytycy wyroku wskazują, że rodzice Karaułowej sami zwrócili się do Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), wierząc, że ich córka potraktowana zostanie jako ofiara werbowników, a nie jako wspólniczka. Oceniają również, że surowy wyrok wydano, by działał odstraszająco, jednak zaowocuje on tym, że w podobnych przypadkach rodzice, których dzieci nawiązały kontakt z werbownikami, nie zgłoszą tego do organów ochrony prawa.

Na procesie Karaułowa utrzymywała, że zakochała się w mężczyźnie, z którym zawarła znajomość przez internet i który okazał się werbownikiem tak zwanego Państwa Islamskiego, a do Syrii jechała, żeby go poślubić.

Wyjazd do Stambułu

Wiosną 2015 roku dziewczyna, wówczas 19-letnia studentka renomowanego Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, w tajemnicy przed rodzicami pojechała do Stambułu, skąd umówione osoby przewiozły ją do miasta Kilis. Została ujęta przez służby w rejonie granicy turecko-syryjskiej, w grupie innych obywateli Rosji. Przewieziono ją do Rosji.

Początkowo zaniechano wszczynania postępowania karnego, jednak jesienią 2015 roku Karaułowa została oficjalnie zatrzymana i oskarżona o próbę wstąpienia do tak zwanego Państwa Islamskiego.

Autor: tas/jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Tagi:
Raporty: