tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

200 mln euro czy 3 mln dolarów? Kliczko: Janukowycz ukrywa majątek za granicą

Jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko oskarżył we wtorek na łamach niemieckiej gazety "Bild" prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o ukrywanie majątku na kontach bankowych w Szwajcarii i Liechtensteinie.

"Majątek Janukowycza oceniany jest na ponad 200 mln euro, ale w swoim oficjalnym zeznaniu podatkowym prezydent podaje tylko niecałe trzy miliony dolarów" - pisze na łamach gazety Kliczko.

Bliskie więzi z Austrią

Jak twierdzi opozycjonista, resztę majątku prezydent ukrył za pomocą firm powierniczych na kontach w Liechtensteinie i Szwajcarii. Kliczko dodaje, że szczególnie bliskie więzi łączą prezydenta także z Austrią, gdzie prawdopodobnie przeprowadza swoje "transakcje". Austria jest też krajem, w którym szczególnie dobrze czuje się były premier Mykoła Azarow, co nie może być przypadkiem - pisze Kliczko.

Lider partii Udar wylicza, że Janukowycz jest właścicielem terenów łowieckich o powierzchni 35 tys. hektarów, pałacu na Krymie oraz luksusowej daczy.

"Oszust"

Jak pisze Kliczko, także rodzina prezydenta wzbogaciła się podczas jego kadencji. Jego syn, z wykształcenia lekarz stomatolog, awansował na jednego z najbogatszych ludzi na Ukrainie, a czasopismo ekonomiczne "Forbes" wyceniło jego majątek na 500 mln euro.

"Bardzo trudno jest siedzieć podczas negocjacji naprzeciwko tego oszusta" - pisze Kliczko. Zwraca uwagę, że Janukowycz groził rozwiązaniem parlamentu, co oznaczałoby utratę przez posłów, w tym także Kliczkę, immunitetu. "To było coś więcej niż zwykła groźba. Janukowycz chce mnie widzieć w więzieniu, tak jak Julię Tymoszenko" - napisał ukraiński opozycjonista.

Protesty na Ukrainie »

Oglądaj
Kryzys na Ukrainie
Wideo: Reuters Wzięci do niewoli żołnierze specnazu GRU

Kryzys na Ukrainie

Trwa cisza wyborcza. Forum jest wyłączone.

Pozostałe informacje