13 mln dzieci bez szkoły. "Jesteśmy na krawędzi utraty całego pokolenia"


Konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej doprowadziły do tego, że w tym roku do szkół nie pójdzie 13 milionów dzieci tego regionu - poinformował w czwartek UNICEF. Raport specjalny o problemie uchodźców na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Raport UNICEF-u "Edukacja pod ostrzałem" pokazuje sytuację całego nowego pokolenia, które w dziewięciu krajach - od Libii po Jemen i Irak - wychowuje się bez dostępu do prawdziwej edukacji. W raporcie zwraca się uwagę na to, że masowa migracja narodów do Europy "nie może dziwić, a wielu ludzi mówi, że uciekło ze swoich krajów, chcąc przede wszystkim wyedukować swoje dzieci".

Region może stracić całe pokolenie

W dokumencie opisywana jest też sytuacja w Syrii, a także w Libanie, Jordanii i Turcji - krajach, do których uciekło ponad milion Syryjczyków.

W Syrii, Iraku, Jemenie i Libii w ciągu ostatnich lat zostało zamkniętych ponad 9 tys. szkół i nauka w nich nie jest możliwa do dziś. Ze szkół odeszły nie tylko dzieci. 10 tys. nauczycieli przestało uczyć w obawie przed terrorem.

Z kolei w krajach, które przyjmują uchodźców, zadbanie o edukację dzieci przybyszów nie jest osiągalne na poziomie instytucjonalnym, ponieważ żaden z sąsiadów nigdy nie przygotowywał systemu edukacji z uwzględnieniem napływu takiej liczby dzieci i dorastającej młodzieży.

"Jesteśmy na skraju utracenia całego pokolenia dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Musimy podjąć działania, by szkody dało się jeszcze odwrócić" - wskazano w raporcie UNICEF-u.

Największym zagrożeniem dla dzieci bez edukacji jest ich wykorzystywanie do niewolniczej i nielegalnej pracy lub dawanie do ręki broni i wysyłanie w pole walki. Tymczasem studenci i nauczyciele są najczęściej porywani - wynika z dokumentu.

Autor: adso\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: