tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Złotówka za dodatkową godzinę w przedszkolu od 2014 roku

Złotówka za dodatkową godzinę w przedszkolu od 2014 roku
Foto: TVN24 Samorządy same ustalają cennik za godzinę w przedszkolu

Od 1 września 2014 roku za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej rodzice zapłacą jeden złoty - zapowiedziała minister edukacji Krystyna Szumilas. Podkreśliła, że opieką przedszkolną MEN chciałaby objąć wszystkie cztero- i trzylatki.

- Od 1 września 2014 r. wszystkie godziny, które są ponad pięciogodzinny bezpłatny czas pracy, będą kosztowały jedną złotówkę - powiedziała Szumilas podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Złotówka za godzinę

Minister edukacji wyjaśniła, że opłaty będą dotyczyć każdej dodatkowej godziny opieki przedszkolnej powyżej pierwszych pięciu, czyli czasu przeznaczonego na realizowanie zadań zgodnych z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Jeśli dziecko przebywa w przedszkolu dłużej, gminy obciążają opłatami rodziców. Stawki ustalają rady gmin.

Z danych resortu edukacji wynika, że są takie gminy, które w ogóle nie pobierają opłat z tego tytułu, jak i takie gdzie opłata wynosi powyżej 3 zł za godzinę. MEN podawał także, że 61 proc. dzieci przebywa w przedszkolach dłużej niż 5 godzin dziennie.

Trzylatki do przedszkoli

Minister podkreśliła też, że rząd upowszechniając edukację przedszkolną w Polsce w dalszym ciągu realizuje plan, zgodnie z którym dzieci w wieku trzech i czterech lat będą miały prawo do edukacji przedszkolnej.

- Termin wprowadzenia prawa czterolatków i trzylatków do edukacji przedszkolnej w projektowanym rozwiązaniu to 1 września 2015 roku dla czterolatków i 1 września 2017 roku dla trzylatków - zapewniła minister edukacji. Przesunie się więc on o rok w stosunku do poprzednich planów MEN.

Będą rządowe dopłaty?

Szefowa MEN odniosła się też do czwartkowej publikacji "Rzeczpospolitej", która napisała, że rząd 5 marca podjął decyzję, że w tym roku nie będzie zapowiadanych wcześniej przez MEN dopłat z budżetu do przedszkoli. W tym roku do samorządów miała trafić na ten cel kwota 320 mln zł.

- Ostatecznej decyzji Rada Ministrów jeszcze nie podjęła - powiedziała Szumilas. - Oczywiście w dyskusji nad tym, jakie znaleźć najbardziej korzystne rozwiązanie przeważył właśnie ten argument, że chcemy, aby rodzice odczuli obniżenie opłat od razu. Chcemy zapobiec sytuacji, w której część godzin byłaby bardzo droga, stąd ta decyzja o tym, aby przygotować takie rozwiązanie, które powoduje, że od 1 września 2014 roku wszystkie godziny, a nie tyko dwie czy trzy będą kosztowały złotówkę. To wymaga czasu, przeliczeń i uzgodnień - dodała Szumilas.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje