tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zintegrowany System Pacjenta już jest. Jak działa, co może, jak zdobyć dostęp?

Zintegrowany System Pacjenta już jest. Jak działa, co może, jak zdobyć dostęp?
Foto: TVN 24 | Video: tvn24 ZIP działa od 1 lipca

Działa dopiero od kilku dni, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Zintegrowany System Pacjenta, w skrócie ZIP to dane o naszym leczeniu w pigułce. Dzięki niemu możemy przez internet sprawdzić m.in. historię zrealizowanych recept refundowanych i świadczeń medycznych oraz to, czy mamy ważne ubezpieczenie zdrowotne. Warto wiedzieć, jak z niego korzystać.

W Podlaskim oddziale NFZ do systemu zarejestrowało się już ponad 300 osób. Kilkaset osób zrobiło to na Mazowszu.

Jak to zrobić?

Zasada jest prosta. ZIP dostępny jest na stronie internetowej zip.nfz.gov.pl. Aby się do niego zalogować potrzebujemy specjalnego loginu. Możemy go otrzymać w naszym oddziale NFZ. Wniosek o jego wydanie możemy też wypełnić internetowo, ale - co ważne - odebrać go musimy sami w placówce Funduszu. Wszystko ze względu na ochronę danych osobowych.

Oglądaj
ZIP - jak to działa?
Wideo: tvn24 ZIP - jak to działa?

Co możemy sprawdzić?

Dzięki systemowi możemy m.in. sprawdzić, gdzie się leczyliśmy i ile za to zapłacił NFZ od 2008 roku, gdzie i kiedy wykupiliśmy refundowaną receptę i ile Fundusz dopłacił do leku lub gdzie się leczyć bezpłatnie. Tu też można znaleźć informację na jakim etapie realizacji jest złożony w NFZ wniosek do sanatorium, kiedy i gdzie korzystaliśmy z leczenia uzdrowiskowego. Ważną informacją jest też to czy jesteśmy ubezpieczeni i czy mamy prawo do świadczeń zdrowotnych.

ZIP powstawał we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, co ma gwarantować wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, które otrzyma w NFZ. Po zalogowaniu system poprosi go o zmianę tych danych.

Obecnie z systemu mogą korzystać osoby ubezpieczone, nieubezpieczone uprawnione do świadczeń, nieubezpieczone, ale mające prawo do świadczeń w przeszłości oraz osoby ubezpieczające się dobrowolnie. Wszystkie muszą mieć jednak skończone 18 lat.

Oglądaj
ZIP - co możemy sprawdzić?
Wideo: tvn24 ZIP - co możemy sprawdzić?

Początek

ZIP ruszył w poniedziałek 1 lipca. Podczas startu systemu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podkreślił, że uruchomienie Zintegrowanego Informatora Pacjenta to kolejny etap - po wprowadzeniu systemu

eWUŚ - informatyzacji służby zdrowia, który ma ułatwić pacjentowi "poruszanie się w skomplikowanym systemie służby zdrowia". Dodał, że w ten sposób resort chce przyzwyczaić pacjentów do nowych technologii w służbie zdrowia i - jak zaznaczył - jest to proces, który ma miejsce w całej Europie.

Arłukowicz mówił, że kolejnym etapem będzie wprowadzenie kart dla pacjenta i lekarza. Dzięki temu resort ma "bardzo dokładnie" widzieć wszystkie procedury podejmowane podczas leczenia. Ma to też dać odpowiedź na pytanie, dlaczego np. w niektórych miejscach powstają kolejki, a także ułatwić pacjentowi zapisy do lekarzy czy rejestrację w szpitalach. Minister liczy, że cały proces informatyzacji służby zdrowia zakończy się w 2014 roku.

Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podkreśliła z kolei, że system był testowany wcześniej we wszystkich województwach i jest przekonana, że będzie on działał bez problemów.

eWUŚ

Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie.

Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje