Lodowa skorupa, śnieżyca i raki. Tak rozpoznawałyśmy trasę Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego

Rekonesans Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego
Rekonesans Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego
Katarzyna Karpa | Muzyka: Piotr Czajkowski - Taniec wieszczki cukrowej
Rekonesans trasy Zimowego Ultramaratonu KarkonoskiegoKatarzyna Karpa | Muzyka: Piotr Czajkowski - Taniec wieszczki cukrowej

Jaka jest jedna z najważniejszych rzeczy przed startem w zawodach? Rekonesans. Oto, jak rozpoznawałyśmy 35 kilometrów zimowego biegu.

Katarzyna Karpa: - Rocznie pokonuję biegiem około 1,7 tys. km. Nie jestem dietetykiem ani ortopedą, ale chętnie podzielę się z Tobą moimi sposobami na uniknięcie kontuzji czy motywację

Piątek ok. 16:45, Szklarska Poręba, postój taksówek (autobusów już nie ma).

- Czy może nas pan zawieźć do Jakuszyc? - Tak, 15 zł za osobę. Ale co wy tam będziecie robić? - Będziemy podchodzić na Szrenicę. - Tak w nocy?! Dwie dziewczyny same?! - No tak, ale jeszcze nie ma nocy... - ... - Proszę się nie bać, dużo chodziłyśmy po ciemku! - To może jak podjedziemy, to ja poczekam chwilę i w razie czego zabiorę was z powrotem? - Nieeee, nie! Dziękujemy

Nie kłamiemy. Z Asią wielokrotnie ścigałyśmy się w Pucharze Pieszych Maratonów na Orientację i nieraz przyszło nam kończyć zawody w ciemną noc. Teraz nie rywalizujemy. Razem idziemy rozpoznać podbiegi i zbiegi Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego. Na starcie tego 52-kilometrowego biegu stanę w marcu.

Plan na półtora dnia

Plan jest prosty: w piątek zielonym szlakiem z Jakuszyc podchodzimy na Szrenicę, tam śpimy. Następnego dnia ruszamy dalej w stronę Śnieżki i robimy jak najwięcej się da. Trasa ZUK-a biegnie od Szrenicy przez całą grań: Śnieżne Kotły, schronisko Odrodzenie, Szyszak, Dom Śląski, Śnieżkę, przełęcz Okraj. Dalej są: Kowary, Budniki i finisz w Karpaczu. Szykujemy się, że - jeżeli dobrze nam pójdzie - za Śnieżką zejdziemy prosto na autobus, omijając ostatnią pętlę. Jeżeli będzie ciężko - a prawie na pewno będzie - zejdziemy wcześniej. Do dyspozycji mamy tylko półtora dnia. Wszystko przez to, że w niedzielę po południu muszę już być za biurkiem w pracy! Tym razem trasę pokonywać będziemy bez pośpiechu, spacerem - mamy ciężkie buty i większe plecaki, nie szykujemy się na bieganie. Żadnego ścigania, gonienia, chcemy to po prostu przejść.

Trasa Zimowego Ultramaratonu KarkonoskiegoZimowy Ultramaraton Karkonoski

Szczególnie zależy mi, żeby wybadać najdłuższy podbieg na trasie ZUK-a, czyli zielony szlak od Jakuszyc na Szrenicę. Takich odcinków pod górę boję się najbardziej.

Profil trasy Zimowego Ultramaratonu KarkonoskiegoZimowy Ultramaraton Karkonoski

Do schroniska - prawie trzy godziny

Jednak już na pierwszych metrach naszej trasy pojawia się problem. Kilka kroków i... wpadam w śnieg po uda! Nie mogę się wydostać - nie sposób ruszyć ani w przód, ani w tył. "Oby tylko cały szlak tak nie wyglądał, bo spędzimy tu całą noc" - myślę.

Ale po tej pierwszej przeszkodzie zaskoczenie: idziemy, idziemy, a tu żadnego poważnego podejścia! "Na pewno w końcu będzie" - myślę i czekam, czekam, czekam... i nic! "Czyli będzie dobrze!" - pocieszam się na myśl o pierwszych godzinach biegu. Całą drogę na Halę Szrenicką pokonujemy po śladach jakiegoś człowieka, który bezbłędnie trafiał przed nami w odpowiednie ścieżki. Dzięki temu nie tylko nie błądzimy, ale też - po tak przetartym szlaku - idziemy trochę szybciej.

W pewnym momencie, gdy już od dłuższego czasu mijamy kolejne przygniecione śniegiem choinki, a ślady wciąż idą i idą prosto przed siebie, Asia woła: - Patrz na to! Oglądam się, a tam piękny widok: z góry widać światełka Szklarskiej Poręby i dalszych miejscowości. Ależ niesamowicie to wygląda! W takich chwilach wiem, że jestem tam, gdzie powinnam być. I żałuję, że nie mogę tego uwiecznić. Nic, idziemy dalej. Według planu miałyśmy koło godz. 19 być w schronisku.

Jak w niebie

Krok za krokiem w końcu dochodzimy do pierwszych świateł schroniska. To jednak jeszcze nie nasz dom. Śpimy na Szrenicy, a to dopiero Hala Szrenicka. "Stąd miało być już bliziutko" - myślę. I wtedy w oddali zauważam światła naszego "domu". Ależ są daleko! I tak strasznie wysoko. Wygląda, jakby to schronisko było gdzieś w niebie, a nie na naszej trasie. Na szczęście ostatni odcinek przed wierzchołkiem jest już uklepany przez ratrak.

Na miejscu kolejne miłe zaskoczenie: za oknem naszego pokoju, w dole, znów możemy podziwiać morze światełek. Ależ niesamowity widok! Czujemy się, jakbyśmy miały kwaterę w niebie z widokiem na Ziemię. Nie możemy się doczekać tego widoku za dnia.

Pierwsza godzina: mgła. Pięć godzin później: mgła

Rano, zamiast widoków, doświadczamy żalu turysty: za oknem nie widać nic. Światełka pozostają wspomnieniem, tak samo jak widok gór, który miałyśmy z naszego pociągu, gdy wjeżdżałyśmy do Szklarskiej. - Spokojnie, później ma się poprawić - uspokajam siebie i Asię. Prognozy mówiły o częściowym zachmurzeniu i odrobinie słońca. I, chociaż wypad nie pójdzie na marne (podbiegi i zbiegi można rozpoznawać bez widoków dokoła), trochę szkoda by było nic nie widzieć przez cały dzień.

Dawne schronisko górskie na Śnieżnych KotłachKatarzyna Karpa

Schodzimy ze Szrenicy przez Trzy Świnki i ani się oglądamy, a już jesteśmy na Śnieżnych Kotłach. Tam widok jak z Mordoru: przed nami z mgły wyłaniają się budynki dawnego schroniska górskiego. Z wysoką wieżą, oszronione, wyglądają jak posępne zamczysko. Albo jakaś stacja polarna na którymś biegunie.

Lecimy dalej. Już teraz widać, że na grani mamy dobrą prędkość. Nie brniemy już prawie wcale w głębokim śniegu, dzięki temu kolejne odcinki zajmują nam tyle czasu, ile przewidziane jest na mapie. Tylko ta mgła! Ciągle idziemy przez mleko, a drogę rozpoznajemy tylko po rozstawionych wzdłuż szlaku tyczkach. Ostrożnie jednak porzucam obawy, że nie zdążymy dojść do Śnieżki. Jeżeli tak dalej pójdzie, to uda się i to jeszcze z zapasem.

Do Odrodzenia i na Śnieżkę

Trochę trudniej zaczyna się robić przed schroniskiem Odrodzenie. Zaczyna mocno sypać, do tego wiatr zawiewa śnieg za kołnierz i oblepia nim czapę. Mijamy pierwsze zabudowania, ale okazuje się, że to czeskie hotele. Nasze schronisko Odrodzenie jest jeszcze kilkaset metrów przed nami. Mam wrażenie, że nigdy do niego nie dojdziemy! W końcu jednak wyłania się z mgły, jak wcześniej budynek na Śnieżnych Kotłach. Ależ wspaniała jest wizja gorącej herbaty i obiadu! Wyobrażam sobie, jak to będzie na biegu - w tym momencie pewnie też będę mieć pierwszy kryzys.

Tuż przed OdrodzeniemKatarzyna Karpa

Przy kaloryferach grzejemy się ponad półtorej godziny. W końcu otwieramy drzwi i wychodzimy na śnieg. Czeka nas spore podejście na Szyszak, potem już schronisko Dom Śląski i kolejne kluczowe podejście - na Śnieżkę. W sumie do pokonania mamy jeszcze 400 metrów przewyższenia. Zadziwiająco szybko mija nam ten Szyszak. Ciągle wypatruję szczytu, aż w końcu okazuje się, że już dawno go minęłyśmy. Podobne wrażenie mam zaraz potem na Śnieżce. Nie z przeoczeniem szczytu oczywiście! Miało być długo i męcząco, a obserwatorium miało być ogromne (wcześniej nigdy tam nie byłam). Tymczasem podejście oblodzoną ścieżką mija błyskawicznie, a budynek okazuje się niewielkim tylko stateczkiem kosmicznym. Do środka nie udaje się wejść ("zamknięte!" - słyszymy), wizytujemy za to oblodzoną kaplicę.

W ogóle na Śnieżce lodu jest już tyle, że decydujemy się założyć raki. Stamtąd już cały czas w dół. Tyczka za tyczką, krok za krokiem, a na końcu nawet lekkim truchtem, schodzimy do Karpacza.

Wnioski? Bardzo cenne

W dwa dni przeszłyśmy 35 km z 52, jakie do pokonania są na Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim. Wniosek? Pierwszy podbieg długi, ale łagodny. Będzie się dłużyć na pewno odcinek przez las przed Halą Szrenicką, ale to głównie psychologiczny odcinek. Kondycyjnie trudno nie jest. Ciężkie - bo dużo bardziej strome - będzie podejście na samą Szrenicę. Potem trochę po płaskim a nawet lekko w dół i za Odrodzeniem znów dwa odcinki pod górę. Ale chociaż wyglądają groźnie, powinny minąć szybko. Za Śnieżką już w dół do samych Kowar - lubię zbiegi, powinno łatwo pójść. Potem ostatni podbieg i zbieg do Karpacza. Teraz, gdy już zrobiłam rozpoznanie pierwszej części, najbardziej boję się tej ostatniej górki. Na totalnym zmęczeniu, ścigając się z limitem... no, ale jakoś to będzie. Tak, dobiegnę! :D

Jeżeli masz pytania o bieganie, zapraszam do naszego biegowego Gorącego tematu na Kontakcie 24! Co tydzień opowiadam Wam o moich doświadczeniach z bieganiem, które mogą być pomocne w zmaganiach z kontuzją, czy biegowych początkach.

[object Object]
Szaleńczy pęd przez miasto i zdobywanie punktów. Z mapą w głowieKatarzyna Karpa | Muzyka: Quaro - Psion
wideo 2/22

Autor: Katarzyna Karpa (k.karpa@tvn.pl)

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł na zaliczki za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej - dowiedział się TVN24. Wcześniej w tej samej sprawie skazani, a następnie ułaskawieni przez prezydenta zostali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Byli agenci CBA byli skazani na rok więzienia. 

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

Źródło:
TVN24

Ośmioosobowa Spółdzielnia Mleczarska w Łużnej (woj. małopolskie) pierwszy duży rachunek za gaz otrzymała już w styczniu. 32 tysiące złotych, zamiast sześciu, które płacili dotychczas. - Wystraszyłam się i mówię do ludzi, że gasimy piece, siedzimy w zimnie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Barbara Niemaszyk, prezeska firmy. Ostatnia mleczarnia w powiecie gorlickim zmaga się z groźbą zamknięcia działalności. Pytamy PGNiG, co mają zrobić takie małe firmy.

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Źródło:
tvn24.pl

Po żartobliwych i wymijających odpowiedziach w sprawie obecności Jacka Kurskiego na wieczorze wyborczym PiS, dziś już wiadomo, że były prezes TVP wystartuje w eurowyborach. Jak nieoficjalnie ustalił TVN24 wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim. Dostał zielone światło od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Mimo niezadowolenia w partii i krytycznego głosu z pałacu prezydenckiego. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jacek Kurski kandydatem PiS do europarlamentu. Komentarze polityków

Jacek Kurski kandydatem PiS do europarlamentu. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jedna z siedmiu takich niedziel w tym roku. Kolejna handlowa niedziela wypada 30 czerwca.

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadziła w czwartek 29-dniowy program pilotażowy. Turyści, którzy nie będą nocować w tym mieście, są zobowiązani do zgłoszenia swojego przyjazdu i zapłacenia opłaty w wysokości 5 euro. 113 tysięcy osób zarejestrowało wizytę w Wenecji w pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad, opłatę uiściło już prawie 16 tysięcy osób. - Nie chcemy skończyć jak Barcelona, gdzie mieszkańcy wywieszają w oknach prześcieradła z napisem: tourists go home - mówił burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro.

Turyści muszą zapłacić 5 euro za jednodniowy pobyt w Wenecji. W czwartek ruszył pilotaż

Turyści muszą zapłacić 5 euro za jednodniowy pobyt w Wenecji. W czwartek ruszył pilotaż

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej - dowiedział się TVN24. Wcześniej w czwartek prezydent zwrócił uwagę dziennikarzy swoim zachowaniem w Sejmie podczas wystąpienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Poznaliśmy nieoficjalne "jedynki" PiS do Parlamentu Europejskiego. Z kolei wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk opowiedział o odkryciu przestępczego "procederu" w MON za rządów PiS. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 26 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 26 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 26 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Brytyjski okręt HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez milicję Huti w kierunku pobliskiego amerykańskiego statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. To pierwszy taki przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Źródło:
PAP

Viktor Orban, mobilizując swoich wyborców, powiedział podczas konferencji środowisk narodowo-konserwatywnych w Budapeszcie, że prawica musi wygrać zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego i prezydenckie w USA. Jednym z gości konferencji miał być były premier Mateusz Morawiecki – premier Węgier podczas wystąpienia określił go "przyjacielem we wspólnej walce".

Orban: porządek świata się zmienia

Orban: porządek świata się zmienia

Źródło:
PAP

Dziś w Sejmie, w ostatnim dniu obecnego posiedzenia, posłowie będą głosowali m.in. nad przyjęciem informacji szefa MSZ Radosława Sikorskiego o założeniach i zadaniach polityki zagranicznej na 2024 r. Zagłosują też ws. uznania języka śląskiego za język regionalny. Zaplanowano też pierwsze czytanie projektu noweli w celu naprawy ładu korporacyjnego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Na posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa zostanie dziś przesłuchana Elżbieta Pińciurek - główna księgowa w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Piątek w Sejmie. Głosowanie w sprawie informacji szefa MSZ, ład korporacyjny i komisja śledcza

Piątek w Sejmie. Głosowanie w sprawie informacji szefa MSZ, ład korporacyjny i komisja śledcza

Źródło:
PAP, sejm.gov

793 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Pentagon od miesięcy przygotowywał się do rozpoczęcia dostaw amunicji na Ukrainę, dzięki czemu transporty będą mogły szybko ruszyć przez Polskę, Niemcy i inne kraje – informuje portal Deutsche Welle. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Dwa z pięciu koni, które w środę spłoszone hałasem uciekły z próby przed paradą wojskową i galopowały po ulicach Londynu, przeszły operacje – poinformował rzecznik brytyjskiej armii. Są w poważnym stanie i nie wiadomo, czy będą mogły powrócić do służby wojskowej - dodano.

Dwa konie, które zbiegły z próby wojskowej w Londynie, były operowane. Są w poważnym stanie

Dwa konie, które zbiegły z próby wojskowej w Londynie, były operowane. Są w poważnym stanie

Źródło:
PAP

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy prognozują spadek temperatury poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna. 

Prawie cała Polska żółta od ostrzeżeń IMGW

Prawie cała Polska żółta od ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes TVP Jacek Kurski, były szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród "jedynek" na listach wyborczych PiS do Parlamentu Europejskiego - wynika z nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Źródło:
TVN24, PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej pułkownik Tomasz Kajzer złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez instruktorów w Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osoby zatrudnione w ŻW, które ochraniały prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie informował w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu w mediach społecznościowych zapewnił, że jest pod opieką "świetnych lekarzy".

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Minister Radosław Sikorski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące obecnej polityki zagranicznej Polski. Podczas jego wystąpienia doszło do wymiany zdań z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem, który zapytał go o to, kto z kierownictwa MSZ ma więcej niż jeden paszport. - Pan minister kpi, czy o drogę pyta? - powiedział w pewnym momencie Braun. - Proszę zaprotokołować, że kpię - odpowiedział szef polskiej dyplomacji.

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Źródło:
TVN24

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Już za kilka tygodni mieszkańcy Unii Europejskiej zdecydują, kto zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Na co dzień do budynków PE wstęp mają jednak nie tylko politycy. Na co mogą liczyć odwiedzający Strasburg i Brukselę? I gdzie właściwie mieści się siedziba europarlamentu?

Nie trzeba wygrać wyborów, by znaleźć się w Parlamencie Europejskim. 27 kwietnia dzień otwarty w Strasburgu

Nie trzeba wygrać wyborów, by znaleźć się w Parlamencie Europejskim. 27 kwietnia dzień otwarty w Strasburgu

Źródło:
tvn24.pl

Setki osób oddały hołd zmarłym wolontariuszom, którzy zginęli w izraelskim ostrzale. Znany szef kuchni Jose Andres, założyciel organizacji World Central Kitchen (WCK) podczas nabożeństwa w Waszyngtonie powiedział, że jego pracownicy byli "najlepszymi ludźmi".

W Waszyngtonie oddano hołd wolontariuszom poległym w Strefie Gazy

W Waszyngtonie oddano hołd wolontariuszom poległym w Strefie Gazy

Źródło:
PAP

W czwartek doszło do ponad trzygodzinnego spotkania prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z rodzinami ofiar i ich pełnomocnikami. Prokuratura poinformowała, że wzięło w nim udział około 50 osób.

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda przybył z roboczą wizytą na Litwę, gdzie spotka się z prezydentem Gitanasem Nausedą. W piątek wraz z litewskim przywódcą będzie obserwował ćwiczenia wojskowe Brave Griffin.

Prezydent Duda na Litwie. Będzie obserwował ćwiczenia wojskowe Brave Griffin

Prezydent Duda na Litwie. Będzie obserwował ćwiczenia wojskowe Brave Griffin

Źródło:
PAP

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Brytyjskie pojazdy wojskowe zderzyły się w czwartek na ulicy Szosa Stargardzka w Szczecinie. Pogotowie podało, że w wypadku poszkodowanych zostało pięć osób.

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Źródło:
PAP

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Zajmujący się startupami Digital Incubator Warner Bros. Discovery nawiązał współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Działająca w strukturach WBD jednostka zostanie stałym partnerem programu, w ramach którego pomoże młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje produkty. Dzięki inicjatywie początkujący biznesmeni będą mogli skorzystać z know-how globalnej firmy oraz wsparcia związanych z nią ekspertów.

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24

Kabaret to spektakl satyryczno-rozrywkowy, ale i naczynie: nocne, ranne, z przegródkami czy do liofilizacji? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Anna Downar z Krakowa.

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

Źródło:
Milionerzy TVN