tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Zabytkowe starocie na aukcjach

Zabytkowe starocie na aukcjach
Foto: policja Poznań Policji udało się odzyskać eksponaty

Bezcenne eksponaty archeologiczne, historyczne księgi kościelne i zabytkowe przedmioty codziennego użytku znaleźli policjanci u internetowych handlarzy starociami. Zatrzymano 48-letniego historyka i jego syna. Na razie nie wiadomo skąd mężczyźni wzięli starzyznę.

fot. policja Poznań
fot. policja Poznań
Kilka tygodni temu kryminalni z komendy wojewódzkiej w Poznaniu na aukcji internetowej zwrócili uwagę na jedną z ofert. Na sprzedaż wystawiony był topór z XI wieku i siekiera z okresu ceramiki wstęgowej. To przedmioty, które w świetle prawa są zabytkami archeologicznymi. A o znalezieniu i posiadaniu tych, należy niezwłocznie poinformować odpowiednie organy: wojewódzkiego konserwatora zabytków lub wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta. Karane jest też samo nieupoważnione prowadzenie poszukiwań, a także niezabezpieczenie takiego przedmiotu przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą.

Dlatego też policjanci postanowili namierzyć sprawcę. Okazał się nim mieszkaniec gminy Kiszkowo koło Gniezna.

Małe muzeum archeologiczne

Funkcjonariusze zatrzymali 48-letniego mężczyznę, z wykształcenia historyka, oraz jego syna. W ich domu znaleźli kilkadziesiąt eksponatów archeologicznych. Są to między innymi siekiery i toporki z epoki neolitu oraz podobne przedmioty z żelaza pochodzące ze średniowiecza. Śledczy zabezpieczyli także rękopisy ksiąg kościelnych z XVII wieku, ozdoby i ceramikę.

Nabywcy też mogą mieć kłopoty

Ekspert z dziedziny historii i archeologii wstępnie ocenił, że znalezione eksponaty są autentyczne, lecz nie był w stanie określić ich wartości. Policjanci ustalają, w jaki sposób zatrzymani mężczyźni weszli w posiadanie tych przedmiotów. W zależności od tego co ustalą, być może będą musieli dotrzeć także do klientów ''handlarzy starzyzną". Sprawdzają również, czy część zgromadzonych zbiorów nie została wywieziona za granicę.

Za naruszenie przepisów ustawy o ochronie zabytków, handlarzom grożą kary do 5 lat więzienia.

bas

fot. policja Poznań
fot. policja Poznań

fot. policja Poznań
fot. policja Poznań

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje