tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wybory parlamentarne 2015

Kopacz do Kaczyńskiego: proponuję prezesowi, żeby się lepiej przygotowywał do występów

Kopacz do Kaczyńskiego: proponuję prezesowi, żeby się lepiej przygotowywał do występów
Video: tvn24 Premier Ewa Kopacz odpowiedziała na zarzuty prezesa PiS

- Pan Kaczyński dzisiaj niech nie straszy górników - tak premier Ewa Kopacz odpowiedziała prezesowi PiS na jego obawy związane z sytuacją w górnictwie. Zdradziła swoje plany związane ze startem w wyborach parlamentarnych. - Moim okręgiem wyborczym jest cała Polska, ale najprawdopodobniej będę startowała z Warszawy - oznajmiła.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na poniedziałkowej konferencji w Warszawie mówił, że "w przemyśle wydobywczym jest w przemyślany sposób tworzona sytuacja, w której po wyborach, kiedy prawdopodobnie będzie nowy rząd, może zabraknąć pieniędzy na wypłaty dla górników".

Na jego słowa odpowiedziała szefowa rządu. - Jeśli pan prezes dzisiaj wygłasza tego rodzaju teorie, to ja z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć: pan prezes się mniej na górnictwie zna niż sami górnicy - oświadczyła Ewa Kopacz.

Przypomniała, że dwa tygodnie temu Platforma przedstawiła "kompleksowy i kosztowny" program dla Śląska. Dodała, że dzisiaj to sami górnicy uczestniczą w programie naprawczym, a PiS było przeciwne ustawie, która pozwalała naprawiać kopalnie. - O ile mnie pamięć nie myli, to nikt inny jak pan prezes Kaczyński w swoim expose mówił, (że) trzeba już myśleć o tym, by budować elektrownie atomowe, zapominając, że mamy taki wielki skarb jak węgiel, na którym opiera się nasze bezpieczeństwo energetyczne - mówiła.

- Pan Kaczyński dzisiaj niech nie straszy górników. Dzisiaj jest czas, aby ponadpolitycznie pomagać górnikom, kopalniom - dodała.

Premier zapewniła, że rząd ma pieniądze na restrukturyzację spółek górniczych. -  Nie ma żadnych obaw, ze nie będzie pieniędzy na wypłaty, więc proponuję panu prezesowi, żeby się lepiej przygotowywał do tych występów - dodała.

"Nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń"

Także nadzorujące restrukturyzację górnictwa Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że nie ma zagrożenia wypłat dla górników. "Sytuacja ekonomiczna spółek wydobywczych jest trudna, co wynika z czynników zewnętrznych - głównie spadku cen węgla i nadprodukcji na rynku światowym. Poziom płynności jest na bieżąco monitorowany - nie ma zagrożenia dla wypłat wynagrodzeń" - napisano w komunikacie.

"Rząd RP zapewnia, że do końca bieżącej kadencji Parlamentu zostaną zamknięte wszystkie kluczowe etapy w najistotniejszych dla sektora kwestiach: tj. zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, zapewnienie funkcjonowania spółek sektora i utrzymanie wydobycia węgla" - dodał resort.

"Szanujemy Kościół"

Ewa Kopacz skomentowała słowa prezesa PiS, które  wypowiedział w niedzielę podczas uroczystości 24. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. - Nie ma Polski bez Kościoła, nie ma w Polsce innej nauki moralnej niż ta, którą głosi Kościół - mówił Jarosław Kaczyński.

Przewodnicząca Platformy podkreślała, że w jej partii również jest frakcja ludzi o poglądach konserwatywnych. - Bardzo ich cenimy i niczym Platforma nie odbiega od teorii, którą wygłasza PiS. Szanujemy Kościół, absolutnie nigdy, nawet przez moment nie mówiliśmy, że chcemy jakiejkolwiek walki z Kościołem. Szanujemy przekonania ludzi, którzy do kościoła chodzą. To są również nasi koledzy, którzy są w naszym ugrupowaniu - przekonywała.

"Oni widzą ruinę, ja pięknie rozwijającą się Polskę"

Premier nie chciała powiedzieć, jakie koalicje mogą jej zdaniem powstać w parlamencie po jesiennych wyborach. - Będziemy mogli mówić o konkretach dopiero wtedy, kiedy komisje wyborcze podliczą głosy - powiedziała.

Przyznała jednak, że "jest niebezpieczeństwo", iż rządzić będzie PiS z ugrupowaniem Pawła Kukiza.

Przekonywała, że to PO i PSL gwarantują rozwój kraju i silną pozycję w Unii Europejskiej. - Czego nie mogę powiedzieć o naszych oponentach, którzy są eurofobami, stawiają diagnozy, które nijak się mają do rzeczywistości. Jak ich słucham, to mam wrażenie, że żyjemy  w dwóch różnych krajach, w równoległych wszechświatach. Oni widzą ruinę, a ja widzę pięknie rozwijającą się Polskę. Oni widzą wszędzie tych, którzy chcą im zrobić krzywdę, a ja widzę w ludziach przyjaciół. To są zasadnicze rzeczy, którymi się różnimy - powiedziała.

- Ja bym proponowała, żeby Polacy jednak dzisiaj w dalszym ciągu wierzyli, że Polska będzie się rozwijać, że Polska nie jest w ruinie, jak opowiadają nasi oponenci polityczni - mówiła Kopacz.

 

Oglądaj
"Oni widzą tych, którzy chcą im zrobić krzywdę, a ja widzę w ludziach przyjaciół"
Wideo: tvn24 "Oni widzą tych, którzy chcą im zrobić krzywdę, a ja widzę w ludziach przyjaciół"

Pożyczki dla szpitali

Premier poinformowała o pomocy finansowej m.in. dla Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Chodzi o doraźną pożyczkę z funduszu restrukturyzacji przedsiębiorców w wysokości 100 mln zł oraz wyższą wycenę świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z NFZ.

Pożyczkę otrzymają także Instytut Matki i Dziecka przy ul. Kasprzaka w Warszawie i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu. Natomiast wyższa wycena świadczeń obejmie także inne instytuty medyczne, tak aby kontrakty zostały zwiększone o 2 proc.

Kopacz zapowiedziała, że w ciągu miesiąca nastąpi zmiana rozporządzenia, tak aby możliwe było uruchomienie pożyczki doraźnej dla tych czterech szpitali.

Start z Warszawy

Na późniejszej konferencji prasowej premier poinformowała, że w jesiennych wyborach parlamentarnych wystartuje najprawdopodobniej z Warszawy. - Myślę, że moim okręgiem wyborczym jest cała Polska i ja jeżdżę po całej Polsce, ale najprawdopodobniej będę startowała z Warszawy - oświadczyła. W poprzednich wyborach Kopacz zdobyła mandat poselski w okręgu radomskim.

Również wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak pytany był, czy będzie się ubiegał o mandat posła czy senatora oraz z jakiego okręgu. - Ja mogę powiedzieć tak: jeśli pani premier (...) postawi mi takie zadanie, to będę kandydował, natomiast za wcześnie jest, by mówić o jakichś szczegółach - powiedział Siemoniak.

W ubiegły czwartek na posiedzeniu zarządu PO ustalono, że listy Platformy w jesiennych wyborach parlamentarnych mają być gotowe do końca lipca; prawdopodobnie 6 sierpnia zatwierdzi je Rada Krajowa partii.

 

Wybory parlamentarne 2015 »

Oglądaj
Wybory parlamentarne 2015
 • Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS...
 • Szydło ogłasza: Gowin będzie ministrem obrony w rządzie PiS (wypowiedź z 8 października)Szydło ogłasza: Gowin będzie ministrem obrony w rządzie PiS...
 • Prof. Gliński: Komorowski wciąż przeżywa traumęProf. Gliński: Komorowski wciąż przeżywa traumę
 • Petru szefem klubu Nowoczesnej. Jest kandydatka na wicemarszałkaPetru szefem klubu Nowoczesnej. Jest kandydatka na wicemarszałka
 • Schetyna: dobrym zwyczajem jest, by wszystkie kluby były w prezydiumSchetyna: dobrym zwyczajem jest, by wszystkie kluby były w...
 • PiS telefonuje do posłanki Kukiz’15. „Oczywiście, że nie przejdę”PiS telefonuje do posłanki Kukiz’15. „Oczywiście, że nie przejdę”
 • Waszczykowski: nie jestem kandydatem na ministra zdrowia czy kulturyWaszczykowski: nie jestem kandydatem na ministra zdrowia czy...
 • Petru: od liczby województw nie zależy bogactwo krajuPetru: od liczby województw nie zależy bogactwo kraju
 • Schetyna: Przed PO największe wyzwanie od 8 lat. Jestem do dyspozycjiSchetyna: Przed PO największe wyzwanie od 8 lat. Jestem do...
 • Nowacka: poproszę Twój Ruch o weryfikacjęNowacka: poproszę Twój Ruch o weryfikację
 • Prof. Gliński: 500 złotych na dziecko możliwe już w pierwszym półroczuProf. Gliński: 500 złotych na dziecko możliwe już w pierwszym...
 • Szef SLD przyłapał ich na gorącym uczynku. Młodzi działacze krytykowali go przed jego gabinetemSzef SLD przyłapał ich na gorącym uczynku. Młodzi działacze...
 • Dzisiaj w „Czarno na białym”: Najpotężniejszy polityk w PolsceDzisiaj w „Czarno na białym”: Najpotężniejszy polityk w Polsce
 • PiS wyznacza delegację. Będzie spotkanie z prezydentem ws. kalendarza wyborczegoPiS wyznacza delegację. Będzie spotkanie z prezydentem ws....
 • Błaszczak do rządu? "Moje ambicje nie są najważniejsze"Błaszczak do rządu? "Moje ambicje nie są najważniejsze"
 • Tak tworzy się rząd. Procedura podstawowa i dwa wyjścia awaryjneTak tworzy się rząd. Procedura podstawowa i dwa wyjścia awaryjne
 • "Myślę, że Ewa Kopacz na czele klubu PO to byłby raczej niezręczny pomysł""Myślę, że Ewa Kopacz na czele klubu PO to byłby raczej...
 • "Będę wypowiadał swoje zdanie, z którym ja się zgadzam""Będę wypowiadał swoje zdanie, z którym ja się zgadzam"
 • Frasyniuk: Beata Szydło jest trzecioligowym graczem w PiS Frasyniuk: Beata Szydło jest trzecioligowym graczem w PiS
 • "Nie uważam, żeby Ewę Kopacz należało z czegokolwiek radykalnie rozliczać""Nie uważam, żeby Ewę Kopacz należało z czegokolwiek...
Wideo: tvn24 Antoni Macierewicz komentuje zwycięstwo wyborcze PiS (wypowiedź z 26 października)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wybory parlamentarne 2015

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje